Devlet Destekleri | Hibeler | Bankalar

Banka Borcundan Dolayı Eve Haciz Gelir mi?

Banka Borcundan Dolayı Eve Haciz Gelir mi?

Banka Borçları ve Haciz İşlemleri

Hemen herkes acil ihtiyaçlarını karşılamak için bankalara başvuruyor ve dolayısıyla bankalar, birçok kişinin nakit ihtiyacında koştuğu ilk adres oluyor. Ülkemizde onlarca banka hizmet verirken bu bankalara kredi ya da kredi kartları sebebiyle borcu olan milyonlarca kişi bulunuyor. Bu kişiler sürekli olarak borçlarını öderken çeşitli faizlere ve cezalara maruz kalabiliyorlar.

Bu faizler ve cezalar kişilerin borçlarını ödememeye başlaması durumunda işlerken kişiler sürekli olarak bu süreç içerisinde banka tarafından uyarılıyor. Eğer kişiler uyarılara kulak asmazlarsa da istenmeyen durumlar ortaya çıkabiliyor.

Banka Borcundan Dolayı Eve Haciz Gelir mi?

Bankaların borcunu ödemeyen kişiler üzerinde gerçekleştirdikleri yaptırımlar konusunda birçok farklı haber yer alıyor. Bu haberlerin bir kısmı doğru olurken birçoğu ise yalnızca bankaların insanların gözünü korkutmak için çıkardığı dedikodular arasında yer alıyor. Bu aşamada haciz cezası bankaların verebileceği en büyük yaptırım olarak görülürken hapis cezaları farklı etmenler devreye girmediği sürece gerçekleşmiyor. Ancak haciz cezası da kişiler için oldukça yıkıcı olabiliyor. Bu doğrultuda kişilerin kişisel eşyaları borçlarına karşılık ellerinden alınırken eşyalar değerlerinin çok altında fiyatlara sayılıyor.

Kredi Kartı Borcu Yüzünden Eve Haciz Gelir mi?

Kredi kartlarını kullanmayan kişi sayısı her geçen gün azalıyor. Artık birçok kişi çok daha rahat bir şekilde alışverişini tamamlayabilmek adına kredi kartlarını kullanıyorlar. Bu doğrultuda kişiler kullandıkları bedeli ve yıllık kredi kartı kullanım ücretlerini her ay taksitli olarak bankalara ATM’ler ya da diğer yatırma araçları aracılığıyla yatırıyor. Her ay kişilere gönderilen belgelerde kişiler borçlarını ve harcamalarını görebilirken belirlenen tarihlerde borçlarını doğru bir biçimde ödüyorlar.

Bu aşamada kişiler asgari borçları ödeyebildikleri gibi dönem borcunun tamamını da istedikleri günlerde ödeyebiliyorlar. Ancak bazı durumlarda kişiler ödeyebileceklerinden daha fazla harcamalar gerçekleştiriyorlar. Bu harcamalar sonrasında da kişiler kredi kartı borçlarını ödeyemiyorlar. Birkaç ay bu durum tekrarlandığında faizler ile birlikte borçlar kapanamaz hale geliyor. Bu durumda da kişiler uzun süre kredi kartlarına ödeme gerçekleştiremiyorlar. Böyle bir durumda da ilk olarak takip işlemleri başlatılırken bunun sonrasında haciz işlemlerine başlanıyor. Kredi kartı borçları kişilerin eşyalarının haczedilmesine sebep olabiliyor.

Kredi Borcu Yüzünden Eve Haciz Gelir mi?

Kişiler hayatlarına normal bir şekilde devam etmek isteseler de sürekli olarak hesapta olmayan harcamalar çıkıyor. Bu harcamalar için de nakit ihtiyacı çeken kişiler kredi talepleri ile birlikte bankalara başvuruda bulunuyorlar. Bu işlemlerde bankalar da kişileri araştırarak gelir düzeylerine ve kredi notuna bakıyor. Böylece de kişiler hakkında ekonomik açıdan bir karar verilmiş oluyor. Buna ek olarak kişiler konut ya da taşıt satın alırken de kredi çekebilirken bu kredilerde aylık ödemeler de oldukça yüksek seviyelerde yer alıyor.

Tüm bu durumlarda kişiler her ay belirli bedelleri bankalara yatırırken iş ya da sağlık gibi olumsuz etmenler kişilerin ödemeleri aksatmasına sebep olabiliyor. Bu durumda da kişiler ilk etapta kredi miktarının tamamını ödeyemeyip bir kısmını ödemeye sonrasında da birkaç ay geriden gelmeye başlıyorlar. Bu durumda kişiler 90 gün sarkan borçları olmaya başladığında da kişiler için takip kararı geliyor. Böyle bir durumda kişilerin borç yapılandırma işlemleri de yapılabilirken bu işlemler gerçekleşmediğinde haciz işlemine başlanıyor. Kişilerin evlerinde yer alan değerli eşyalar yetkililer tarafından haciz ediliyor.

Banka Haciz İşlemleri

Bankalar kişilerin borçlarını ödememesi durumunda kısa sürede haciz işlemlerini başlatmazlar. Bankalar da müşterilerinin biran önce borçlarını ödemeye başlayarak bu sorundan kurtulmasını istemektedir. Bu aşamada ilk olarak kişilere gönderilen yazılar ile birlikte borçlarını ödememeye devam etmeleri halinde takip işleminin başlatılacağı duyurulur. İlk olarak kişiler için takip işlemi başlatıldığında 7 gün içerisinde kişiler banklara giderek mevcut borçlarını yapılandırabilirler. Bu yapılandırma işlemi gerçekleşirse takip işlemi de duracaktır. Bunun sonrasında da kişiler daha küçük taksitler ile borçlarını ödemeye başlayabilirler.

Ancak takip işleminde borçların yapılandırılması işlemi gerçekleşmezse bankalar İcra Müdürlüğüne alacaklı oldukları için başvuruda bulunurlar. Bu başvurular sonrasında borçlu olan kişiye bir yazı gönderen İcra Müdürlüğü kişilerin borçlarını ödemesini, itiraz etmek isterse itiraz süresini ya da mal beyanında bulunmasını talep eder. Eğer kişiler herhangi bir işlem gerçekleştirmezse bu durum takip işleminin kesinleşmesi anlamına gelir ve sonrasında haciz işlemi başlar.

Haciz işleminde alacaklı olan kişi ve icra memuru borçlu olan kişinin evine giderek tespitte bulunurlar. Yapılan bu tespitlerde evlerde borç karşılığında alınabilecek olan mallar belirlenir. Kişilerin yaşam şartlarını etkileyen ve çalışmalarına engel oluşturan bir mal alımı gerçekleşmez. Genel olarak lüks yaşam standartları içerisinde yer alan ürünler haciz edilir. Bu aşamada beyaz eşyalar, yataklar ya da koltuklar haciz işlemine tâbi tutulmamaktadır. Televizyon, takılar, ya da evde birden fazla olan eşyalar haciz işlemi için kaydedilir. Bir süre sonra da bu haciz işlemleri gerçekleştirilmektedir. Bu işlemlerde gelen görevliler daha öncesinde belirtilen eşyaları alarak bunları belirlenen alanlara götürürler. Bu durumda kişilerin borçlarından bu malların değerince düşme yaşanır.

ETİKETLER: , ,
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.