Devlet Destekleri | Hibeler | Bankalar

Balıkçılık Devlet Destekleri – Su Ürünleri Üretim Destekleri

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yürütülmüş olan balıkçılık/su ürünleri destekleri ile balıkçılık üretimi yapan işletmelere %50 balıkçılık devlet destekleri verilecektir.

Balıkçılık Devlet Destekleri – Su Ürünleri Üretim Destekleri

3 tarafı denizlerle çevrili ülkemizde önemli geçim kaynaklarından birisi de balıkçılık ve su ürünleri yetiştiriciliği faaliyetleridir. Bu faaliyetlerde bulunan işletmelerde balıkçılık devlet desteklerini ve su ürünleri üretim desteklerini araştırmaktadır. Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yürütülmüş olan balıkçılık/su ürünleri destekleri ile, ülkemizin tamamında yapılacak olan su ürünleri üretimi yapacak tesislere, tesis ve işletme kapasite artırımı ve tamamlama projelerine ve ayrıca işletme teknolojilerini yenilemek isteyenlere %50 hibe desteği verilecektir.

Su ürünleri üretim tesisi ve balıkçılık devlet destekleri kapsamında planlanmış destek miktarları şöyle:

 • Yeni tesis yapımı için > 3.000.000 TL üzerinden %50 hibe;
 • Kısmen yapılmış tesislerin tamamlanması için 2.000.000 TL üzerinden %50 hibe;
 • Halihazırda var olan tesislerin kapasite artırımı ve teknoloji yenileme masrafları için 1.500.000 TL üzerinden %50 hibe.

Ayrıca Bakan Pakdemirli’den, müsilajdan etkilenen balıkçılara ekstra destek açıklaması geldi. Bakan tarafından yapılan açıklamaya göre müsilajdan etkilenen küçük balıkçı tekneleri için destekleme ödemesi yapılacak. Marmara Denizindeki müsilajdan etkilenen küçük balıkçı tekneleri için; teknelerin büyüklüğüne göre 1000 TL ile 1450 TL arasındaki destek miktarını iki katına çıkarılacak. Bakan Pakdemirli; 1000 TL destek alan balıkçılarımız 2000 TL; 1450 TL destek alan balıkçılarımız da 2900 TL destekleme ödemesi alacak dedi.

Balıkçılık Devlet Desteklerinden Yararlanmak İçin Gerekli Şartlar

Balıkçılık devlet destekleri kapsamında su ürünleri üretim tesisleri hibeleri için hem gerçek hem tüzel kişiler başvurabilir.

 1. Burada aranan en önemli şart, başvuruda bulunacak kişilerin Çiftçi Kayıt Sistemi’ne veya diğer tarım sistemlerinde kayıtlarının bulunmasıdır. Aksi takdirde bu desteklerden faydalanmak mümkün olmayacaktır.
 2. Bakanlık tarafından onaylanmış su ürünleri yetiştiricilik belgesi sahibi olmak gerekmektedir.
 3. Desteklerden yararlanmak için başvurulan proje tutarı en az 250.000 TL olmalıdır. Bu tutarın altında kalan başvurular da değerlendirmeye alınmayacaktır.
 4. Başvuru sonrası masraflarda var olan KDV harcamaları destek paketinden hariç tutularak yatırımcı tarafından karşılanacaktır. Yani giderleri hesaplarken KDV tutarını hibe desteğinden hariç tutmak gerekiyor.
su ürünleri yetiştiriciliği belgesi

Su ürünleri yetiştiriciliği belgesi örneği

Balıkçılık Devlet Destekleri Hangi Tür Yetiştiriciliklere Veriliyor?

Balıkçılık devlet desteklerinden yararlanabilecek yatırımlar:

 • Denizlerde yetiştiricilik > İstiridye, midye ve alabalık türleri.
 • İç sularda yetiştiricilik > Alabalık türleri, yayın balığı, mersin balığı, sazan, tilapya, karabalık, midye, karides, kara salyangozu üretimi.

Bu üretim tesislerinde aranan tesis kapasiteleri ise:

 • İç sularda en az 25 en fazla 500 ton;
 • Denizlerde ve kapalı sistemlerde en az 500 en fazla 1.000 ton/yıl olmalıdır.

Bu desteklerin yanı sıra , yoğun balık yetiştiriciliği yapan işletmeler için de balık tanıma kartı desteklemeleri yapılıyor. Hem bu tesisler hem de aranan şartlara uyan işletmelerle midye yetiştiricileri de balıkçılık devlet desteklerinden yararlanmak için başvuruda bulunabilirler. Ayrıca su ürünleri yetiştiriciliği kapsamında, son yıllarda önem kazanan ve devlet tarından desteklenen iyi tarım uygulamaları için de ekstra destekler bulunmaktadır.

İyi tarım faaliyetleri için devlet tarafından desteklenen balık türleri levrek, alabalık ve çipuradır. İyi tarım uygulamaları faaliyetlerinde bulunan ve çiftçi kayıt sisteminde kayıtlı olanlar, bu uygulama kapsamında verilen 25.000 kg ve üzerinden üretim yapan tesislere kg başı 1,50 kuruş ekstra destek verilecektir. Sadece iyi tarım uygulamaları kapsamında verilen bu ekstra destek için, sistemde kaydı bulunan kişilerin başvuru belgelerini eksiksiz olarak teslim etmeleri, yavru balık yetiştiriciliği yapmayanlar ile verilen bu desteklerden yararlanarak haklarını kaybetmeyenler değerlendirmeye alınır.

Belirtilen faaliyetlerin dışında olup da destek alacak özel grup ise kapalı sistem balık üretimi yapan tesislerdir. Kapalı sistem üretim yapan işletmeler için de kg başı 1,50 kuruş destek veriliyor. Ayrıca kapalı sistem üretim tesisleri için kg sınırı bulunmuyor. Tarım ve Orman Bakanlığı resmi sitesinde verilen destek detaylarını aşağıda görebilirsiniz.

Su Ürünleri Birime Destek
Sıra No Su Ürünleri Desteği (TL/kg-Adet)
1 Alabalık (kg) 350.000 kg’a kadar (350.000 kg dahil) 0,75
2 Yeni Türler (kg) 350.000 kg’a kadar (350.000 kg dahil) 1,50
3 Kapalı Sistem Üretim (kg) 350.000 kg’a kadar (350.000 kg dahil) 1,50
4 Kilogram Üstü Alabalık Üretimi (kg) 350.000 kg’a kadar (350.000 kg dahil) 1,50
5 Midye (kg) 350.000 kg’a kadar (350.000 kg. dahil) 0,10
6 Sazan (kg) 350.000 kg’a kadar (350.000 kg. dahil) 0,50
7 Hastalıktan Ari Kuluçkahane Damızlık Alabalık Desteği (adet) 10.000 adet’e kadar (10.000 adet dahil) 60,00
8 Toprak Havuzlarda Balık Yetiştiriciliği (kg) 30.000 kg’a kadar (30.000 kg dahil) 1,00

Balık Tanıma Kartı Desteği

Tarım ve Orman Bakanlığı’nca balık yetiştiricileri için verilen desteklerden birisi de balık tanıma kartı desteğidir. Balık tanıma kartı desteğinden yararlanmak isteyen kişiler, bu bölgede bulunan İl/İlçe Tarım ve Orman Müdürlükleri’ne başvuruda bulunabilirler. Başvuruda bulunurken, Balık Tanıma Kartı Tespit Tutanağı düzenlenmiş olması bir zorunluluktur. Ancak bu faaliyet farklı illerde yapılıyor ise tutanaklardan bir tanesi tesisin bulunduğu bölgedeki müdürlüğe verilmek üzere 2 adet düzenlenir. Bu desteklerden yararlanacak kişilerde şu şartlar aranıyor:

 • Çipura ve levrek yetiştiriciliğinde kilogram için 3 adet;
 • Alabalık, Karadeniz alası ve benekli alabalık yetiştiriciliğinde kilogram için 4 adet;
 • Yeni türlerde kilogram için 2 adet;
 • Kilogram üstü balık yetiştiriciliğinde ise 1 adet kart düzenlenmektedir.

Balık Tanıma Kartı Desteği Başvurusu Nasıl Yapılır?

Balık tanıma kartı desteği için, bağlı bulunduğunuz İl/İlçe Tarım ve Orman Müdürlükleri’ne bizzat giderek başvuruda bulunmanız gerekiyor. Başvuru sırasında yanınızda hazır olması ve desteklerden yararlanabilmeniz için gerekli olan belgeler şunlardır:

 • Su ürünleri desteği başvuru dilekçesi
 • Balık tanıma kartı faturası
 • Yavru balık tespit tutanağı/satış belgesi
 • Hasat edilen ürünün satıldığını gösteren belge
 • Kilogram üstü alabalık hasadı yapıldığını gösteren tespit tutanağı
 • Balık etiket tespit tutanağı
 • Birlik ya da kooperatif üyelik belgesi
 • Yetiştiricilik belgesi fotokopisi
 • Yem faturası
 • Yavruların araştırma kurumlarından temin edilme durumunda bunu kanıtlayan belge gerekmektedir.

Su ürünleri yetiştiriciliği yapanlar için Tarım ve Orman Bakanlığı’nın resmi sitesinde yayımlanan prosedürleri takip etmek için > TIKLAYIN

su ürünleri destekleri başvuru yol haritası

Başvuru yol haritası

Ayrıca bkz:

KOSGEB Başvurusu Nasıl Yapılır? > TIKLAYIN

TKDK Hayvancılık Hibe Kredisi için > TIKLAYIN

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.