Kredilog.com

Babaanne Ve Anneanneye Bakıcı Parası Almak 2018

Babaanne Ve Anneanneye Bakıcı Parası

Çalışan anneler için ülkemizde son yıllarda oldukça güzel uygulamalar yapılmaktadır. Bu uygulamaların en önemlisi ise çalışan annelere çocuk bakım parası verilmesiydi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sayın Mehmet Müezzinoğlu’nun yaptığı son açıklamalarla birlikte artık çocuk bakım parasının babaanneler ile anneannelere de verileceği duyuruldu.

Bebeklerin bakımını üstlenen babaanneler ile anneanneler bunun karşılığında artık çocuk parası alabilmektedir. Milyonlarca ebeveyni ilgilendiren bu duyurunun ayrıntılarına yazımız içerisinde yer verdik…

büyükanneye çocuk yardım parası

Babaanne Ve Anneanneye Bakıcı Parası Başvurusu Nasıl Yapılır?

Evlerinde torunlarına bakan babaanne ve anneannelere bebeğin bakımı için devlet tarafından para ödeneği yapılmasına karar verildi. Konuya ilişkin yapılan açıklamalarda uygulamanın şimdilik sadece pilot bölge olarak seçilen illerde başlatıldığı yer aldı.

Babaanne Ve Anneanneye Bakıcı Parası Hangi İlleri Kapsıyor?

İlk olarak Bursa, İzmir, Ankara, İstanbul, Kayseri, Konya, Sakarya, Tekirdağ, Gaziantep ve Antalya illerinde yaşayan babaanne ile anneannelerin başvuruda bulunabileceği açıklandı. İlk başvurular 20 Şubat 2017 tarihi itibariyle son buldu. Bu yılın üçüncü çeyreği itibari ile diğer illerde de yapılan başvurular kabul edilmeye başlanacağı yetkililer tarafından duyuruldu.

Ayrıca Bkz: SGK Çocuk Parası Nasıl Alınır?

Babaanne Ve Anneanneye Bakıcı Parası Şartları

Toruna bakma şartları yetkili kurumlar tarafından belirlendi. Babaanneye ve anneanneye bakıcı parası bağlanabilmesi için aşağıdaki koşulların sağlanıyor olması gerekmektedir:

 • T.C. vatandaşı olmak,
 • Yukarıda belirtilen 10 ilden birinde yaşıyor olmak,
 • Bebeğin annesinin en az 18 yaşında olması,
 • Başvurunun yapıldığı tarih itibariyle bakımı üstlenecek olan bebeğin 3 yaşta dahil olmak üzere 0-3 yaş aralığında olması,
 • Çocuğun annesinin iş sözleşmesine tabi ve sigortalı olmak üzere bir işte fiilen çalışıyor olması,
 • Annenin destek süresince işten ayrılmaması,
 • Annenin adına Sosyal Güvenlik Kurumu’na minimum 360 tam gün ödenmiş olması,
 • Bebek ile annenin aynı evde yaşaması, anneanne ya da babaannenin ise aynı ile sınırları içerisinde ikamet etmesi,
 • Annenin Sosyal Güvenlik destek primini ödeyerek çalışıyor olmaması,
 • Ev halkının toplam gelirinin Aile ve Sosyal Politikalar ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nca belirlenecek olan sınırı aşmaması,
 • Desteğin verildiği süre boyunca bebeğin bakılması amacıyla başka bir bakıcı kişinin istihdam edilmemesi,
 • Annenin İş Kanunun ilgili maddesine göre annelik durumu izin süresini geçirmiş olması,
 • Bebeğin annesinin işvereniyle üçüncü derece dâhil olmak şartıyla üçüncü dereye kadar akrabalık ilişkisinin bulunmaması,
 • Babaanne ya da anneannenin 65 yaşını aşmamış olması.

Yukarıda belirtilen koşullarla ilgili esneklik payı bulunan sadece yaş kriteridir. Çünkü büyükanne 65 yaşını aşmış fakat çocuk bakımını engelleyecek ruhsal ya da fiziksel bir rahatsızlığı yok ise yaş şartı aranmayacaktır.

Babaanne Ve Anneanneye Bakıcı Parası Ne Kadar?

Büyükanne Projesi kapsamında bakanın yapmış olduğu açıklamaya göre 12 ay süre boyunca 425 TL karşılıksız para verilmektedir. Evde bakılacak olan çocuk sayısının birden fazla olması, yapılacak olan desteğin miktarını arttırmamaktadır.

Bebeğin annesinin sigortalı bir işte çalışması durumunda, henüz 3 yaşını aşmamış olan bebeğe anneanne ya da babaanne bakarsa belirtilen limiti alabilmektedir. Şimdilik sadece Sakarya, Konya, Bursa, İzmir, Kayseri, Gaziantep, Tekirdağ, İstanbul, Antalya ve Ankara’da uygulanan projenin önümüzdeki dönemde tüm ülkede uygulanmaya başlanması bekleniyor.

Ayrıca Bkz: Çocuk parası ne kadar?

Babaanne Ve Anneanneye Bakıcı Parası Sorgulama

Geçtiğimiz dönem 9 Şubat – 28 Şubat 2017 tarihleri arasında çocuk parası başvuruları kabul edilmişti. Bu başvuruların yapılması şekli sırasıyla şu şekilde gerçekleşti:

 • Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na ait web sitesi üzerinden erişilen başvuru formunun doldurulması.
 • Elektronik ortamda başvuru yapamayan ya da yapmak istemeyen kişilerin kendi illerindeki Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürlüğü, Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü ve bu kurumların hizmet binaları vasıtasıyla şahsen müracaatta bulunması.
 • Yetkili bakanlık tarafından proje kapsamında başvuru yapan ailenin evine ziyaret yapılması.
 • Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nca babaannenin ya da anneannenin proje kapsamındaki kriterlere uygun olup olmadığının araştırılması.

Bu maddelerin gerçekleşmesinin ardından kişinin uygunluğu bildirilmekte ve kişi parasının yatı yatmadığını ilgili yerlerden sorgulayabilmektedir…

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.