Devlet Destekleri | Hibeler | Bankalar

Ayçiçek Tohumuna Hibe Desteği

Merkez Bankası Sekreteryasının yürüttüğü “Gıda Komitesi Toplantısı” ile tarımsal desteklemeler, Ayçiçek tohumuna hibe, ayçiçeğine prim fark ödemesi gibi destekler sayesinde yağ fiyatları için indirim yapılması adına çalışmalar başladı.

Ayçiçek Tohumuna Hibe Desteği

Son günlerde ön plana çıkan yağ fiyatlarında yaşanan artış ile fiyatların aşağıya çekilmesi için çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor. Tarım ve Orman Bakanlığı, ayçiçeği tohumuna hibe desteği verileceği müjdesini açıkladı. Ayçiçek fiyatlarının yükselişinden sonra oluşan yeni fiyatlar vatandaşın alım gücünü düşürdü. Fiyatlar konusunda Merkez Bankası Sekreteryasınca yürütülen Gıda Komitesi Toplantısı sonrası vatandaşa müjdeli haber geldi. Gıda komitesi toplantısında, ayçiçek yetiştiriciliği faaliyetleri için tarımsal desteklemeler amacıyla ayçiçek tohumuna hibe desteği, ayçiçeğine prim fark ödemesi gibi farklı destek yöntemleriyle, üretim maliyetlerini düşürerek yağ fiyatlarının aşağılara çekilmesi adına destekler veriliyor.

İçeriğimizde Neler Var?

1 Temmuz’dan İtibaren Ayçiçeği Tohumunda Gümrük Vergisi Alınmıyor

Ayçiçeği tohumu ithalatında, 30 Haziran’dan sonra gümrük vergisi sıfırlandı!

Ayrıca yine aynı tarihten sonra ham ayçiçeği yağı ithalatında da gümrük vergisi oranı %10 olarak uygulanacak!

Resmi Gazetede yayımlanan “İthalat Rejimi Kararında Değişiklik Yapılmasına İlişkin Cumhurbaşkanı Kararı” yürürlüğe girerek, dünya genelinde etkili olan Covid-19 salgını nedeniyle bitkisel yağların fiyatlarındaki yükselmenin önüne geçebilmek ve iç piyasa fiyatlarını vatandaş için en uygun seviyede tutmak için 1 Temmuz’dan itibaren ayçiçeği tohumunda gümrük vergisi oranı %0 olarak uygulanacak. Ham ayçiçeği yağı için de alınacak olan gümrük vergisi %10 olarak düzenlendi. Her iki ürün için 30 Haziran’a kadar gümrük vergisi alınmaması yönünde daha önce düzenleme yapılmıştı.

Ayçiçek Tohumuna Hibe Desteği

Artan ayçiçek yağı fiyatlarını yeniden düşürmek için düğmeye basıldı ve ayçiçek yağı fiyatlarını düşürmek amacıyla başlatılan destek adımlarına dair detaylar paylaşıldı. Verilecek olan desteklerden sonra vatandaş ucuz yağ tüketmeye başlayacak. Ayçiçek tohumuna hibe desteği verilerek birincil ve ikincil üretime fark (prim) ödemesi desteği sağlanacak.

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu tarafından düzenlenen toplantı sonrası “yurt içi katı-sıvı yağ fiyatlarındaki artışlar hız kesmekle beraber devam etti” diyerek altı çizilen yağ fiyatlarındaki artışı durdurmak ve sonrasında da düşürmek amacıyla destek adımları atılmaya karar verildi.

Tarım ve Orman Bakanlığı, ayçiçeği üretim faaliyetlerini artıracak olan projeler için de belirli hibe oranlarında tohum temin edilerek destekleme amacıyla ekiliş yapıldığını duyurdu. “Tarımsal destekleme kararında yer alan havzalarda yetiştirilen birinci ve ikinci üretim ayçiçeği ürünü için 50 kr/ kg fark ödemesi desteği ödenecek” açıklaması da yapıldı.

Havza Bazlı Fark Ödemesi Desteği

( kr/kg )

Yağlık ayçiçeği, Kanola, Kuru fasulye, Nohut, Mercimek

50

 

Ayçiçeği üretim faaliyetleri için verilecek olan, prim desteği olarak da adlandırılan fark ödemesi, ayçiçek tohumu ile birlikte 20 üründe daha uygulanıyor. Yağlık ayçiçeğinde geçtiğimiz yıl kg başına 40 kuruş olan destekleme primi, 2022 yılında 10 kuruşluk artışla 50 kuruşa yükseltildi. Bu sayede 2022 yılında, ayçiçeği için havza bazlı prim ödemesi desteği olarak kg başına 50 kuruş destek ödemesi verilecek.

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yapılan açıklama ile yağ ihtiyacının %85’inin karşılandığı ve dünyada stratejik hale gelen ayçiçeğinde ürün planlaması, ikinci ürün olarak desteklenmesi, tohum desteği, çiftçinin bilinçlendirilmesi konuları giderek önem kazanarak devlet destekli projeler ile üretim faaliyetlerinin artırılması amaçlanıyor. Havza bazlı destekleme modeli ile ekolojik ve ekonomik olarak yetiştiriciliğin en uygun olduğu havzalarda yetiştirilecek ürün deseni listeleri oluşturuldu.

Ayrıca insan ve hayvan beslenmesi bakımından önemli, ayçiçeği yetiştiriciliğinin de içinde olduğu, 21 ürünün desteklenme faaliyetlerinin süreceği duyuruldu. Üretim faaliyetleri açısından stratejik ve hali hazırda arz açığı bulunan ürünlere öncelik verilerek, üretim artışı sağlamak amacıyla Tarım ve Orman Bakanlığının İl/İlçe Müdürlükleri tarafından hazırlanan projelere kaynak ayrımı yapılıyor. Bu destekler doğrultusunda, 2022 yılı ayçiçeği üretimini artıracak projelere, devlet tarafından belirlenecek hibe oranlarında tohum temin edilerek ekim faaliyetleri gerçekleştiriliyor. Yine Bakanlık tarafından yazlık ekim yapılabilecek 21 ilde, toplam 7 ürüne ait tohumun %75’i hibe olarak verilebilecek.

Ayçiçek Tohumuna %75 Hibe

Tarım ve Orman Bakanlığı, üreticiyi korumak ve tüketiciyi de gözetecek şekilde ortalama bir fiyat oluşturmak amacıyla üretim faaliyetine destek programının devam ettiği duyuruldu. Zeytinyağına ilişkin alınan tedbirlerin de Gıda Komitesi’nde konuşularak alındığını anımsatan bakanlık, fiyatlar açısında yukarı yönlü riskler beklenmediğini ve fiyatların sürdürülebilir seviyelere düşürüleceği belirtildi.

Ayrıca bakınız:

Devlet Destekli Tarım Sigortası Nedir? > TIKLAYIN

Tarım Kredi Kartları Seçenekleri Neler? > TIKLAYIN

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.