Devlet Destekleri | Hibeler | Bankalar

AXA Bireysel Emeklilik(BES) İptali

AXA Bireysel Emeklilik(BES) İptali

AXA Bireysel Emeklilik İptali Nasıl Yapılır? AXA BES İptali

Türkiye’nin önemli sigorta ve emeklilik şirketlerinden biri olan AXA, hem şubeleri hem de çağrı merkezi ve dijital kanallarıyla müşterilerine en iyi hizmeti vermek için çalışmaktadır. Bireysel emeklilik kapsamında AXA bünyesinde zorunlu ya da gönüllü olarak BES hesabı açan katılımcılar, hesaplarıyla ilgili tüm işlemleri çağrı merkezi, şube, internet sitesi ya da mobil uygulama üzerinden kolaylıkla gerçekleştirebilirler.

Bireysel Emeklilik Hesabı Nasıl İptal Edilir?

2017’nin Ocak ayından beri hayatımızda olan yasayla beraber hem özel sektörde hem de kamuda çalışma hayatını sürdüren ya da işe yeni başlayan 45 yaşından genç her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı için Bireysel Emeklilik Sistemi’ne otomatik katılım şartı getirildi. Bu sistem kapsamında çalışma yaşantısını sürdüren bireylerin maaşlarından her ay belli miktarda bir para kesintisi yapılır ve söz konusu kesinti sistem dahilinde açılmış olan bireysel emeklilik hesabına aktarılır. Sistemin temel gayesi, vatandaşların emeklilik döneminde ek bir gelire sahip olmalarını sağlamak ve tasarruf bilincinin yayılmasına destek olmaktır. Fakat bu sistemin zorunlu olup otomatik olarak başlatılması ve katılım hesabı açılan bireylerden para kesintisi yapılması bazı vatandaşların sisteme tepki göstermesine ve bireysel emeklilik hesaplarını kapatıp sistemden ayrılmak istemelerine sebep oldu. Sistemden ayrılma talebinde bulunan vatandaşlar, doğal olarak bireysel emeklilik hesabına aktardıkları paraların da iade edilmesini istemeye başladılar.

Zorunlu şekilde bu sisteme katılan, yani otomatik BES üyesi olan vatandaşlar ve bu sisteme gönüllü olarak dahil olan bireyler arzu ettikleri zaman sistemden ayrılabilirler. Yani sisteme katılmış olan her vatandaşın cayma hakkı bulunur. Zorunlu bireysel emeklilik kapsamında sisteme otomatik dahil olan vatandaşlar cayma haklarından yararlanmak ve birikmiş paralarını kesintisiz olarak iade almak isterlerse sisteme giriş tarihinden sonraki iki aylık süre içerisinde iptal başvurusunda bulunmalıdırlar. Aksi durumda, yani iptal başvurusunun iki aylık süreden sonra yapılması halinde bireysel emeklilik hizmeti sağlayan kurumun müşteriden kesinti yapma hakkı vardır. Bu kesinti aidat ya da katılım payı gibi başlıklar altında uygulanabilir. Fakat iki ay geçmeden önce yapılan başvuruların ardından kurum 10 iş günü içerisinde kesintisiz şekilde birikmiş tüm parayı müşteriye iade etmekle yükümlüdür.

AXA Bireysel Emeklilik İptali Nasıl Yapılır?

Bireysel emeklilik hizmetini AXA’dan alan vatandaşlar, sistemden ayrılmak ve paralarını geri almak istediklerinde birden fazla yöntemle kurumla iletişime geçebilir ve iptal başvurusunda bulunabilirler. AXA bünyesindeki bireysel emeklilik hesabının iptal edilmesi için müşteriler şubeden, çağrı merkezinden, AXA’nın internet sitesinden ya da mobil uygulamadan gerekli başvuruyu yapabilir.

1. Şubeden AXA BES iptali nasıl yapılır?

Bireysel Emeklilik Sistemi’nden ayrılmak isteyen katılımcılar, AXA Sigorta ya da AXA Hayat Emeklilik şubelerinden herhangi birine giderek işlemlerini gerçekleştirebilirler. Bu şubelere katılımcının bizzat gitmesi ya da noter aracılığıyla vekil tayin ettiği kişiyi göndermesi gerekir. Ayrıca katılımcının ya da vekilinin yanında kimlik belgesi veya kimlik belgesi yerine geçerli kabul edilen başka bir resmi belgenin bulunması şarttır.

AXA şubelerinden herhangi birine giden Bireysel Emeklilik Sistemi katılımcısı, yetkili kişiye sistemden ayrılmak istediğini ve cayma hakkı dahilinde BES hesabında biriken paranın kendisine iade edilmesini talep ettiğini söyledikten sonra görevli kişi bir dilekçe ya da form getirir. Bu dilekçe veya formun doldurulmasından sonra iki taraf da gerekli yerlere imzasını atar ve iptal talebi işleme alınır. İptal talebinin gerçekleştiği günden sonraki 10 iş günü içerisinde sistemde biriken para, katılımcının hesabına aktarılır.

2. Telefondan BES iptali nasıl yapılır?

AXA Emeklilik telefon hattı vasıtasıyla da Bireysel Emeklilik Sistemi’nden ayrılma talebinizi kuruma bildirebilirsiniz. Eğer sistemden ayrılmak ve cayma hakkınızı kullanıp biriken paralarınızı iade almak isterseniz 0850-250-99-99 numaralı AXA çağrı merkezini arayarak müşteri temsilcisi ile iletişime geçmeniz ve kendisine sistemden çıkmak istediğinizi bildirmeniz gerekir.

Çağrı merkezi ile yapacağınız telefon görüşmesi sırasında müşteri temsilcisi işlemlerin güvenli bir şekilde gerçekleşebilmesi için size bazı sorular yöneltebilir ve sizden birkaç kimlik bilginizi talep edebilir. Bu sorulara doğru bir şekilde yanıt verdikten sonra Bireysel Emeklilik Sistemi’nden ayrılma talebiniz onaylanmış olur ve para iadesinin gerçekleşmesi için kuruma 10 iş günü süre verilir. Bu süre içerisinde bireysel emeklilik hesabınıza aktarılan paraları geri almanız mümkündür.

3. İnternet sitesinden BES iptali nasıl yapılır?

AXA otomatik katılım iptali ve gönüllü katılım cayma işlemleri için bir diğer kanal kurumun resmi internet sitesidir. Bu site üzerinden bireysel emeklilik hesabınız ile ilgili pek çok işlemi hızlı ve kolay bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. İnternet sitesine girdiğinizde AXA bireysel emeklilik hesabınızın iptal edilmesi için online işlemlere giriş yapabilir ya da canlı desteğe bağlanarak yetkili personele talebinizi bildirebilirsiniz.

  • İptal işlemine başlamak için öncelikle yazının devamında yer verdiğimiz bağlantıya tıklayın ve AXA Hayat Emeklilik internet sitesini açın.
  • Siteye giriş yaptıktan sonra sayfayı aşağı doğru kaydırın ve “kolay ulaşım” menüsünden veya sağ alt köşede bulunan butondan “canlı destek” servisine ulaşın. Bu servis hafta içi 08:30-16:30 saatleri arasında hizmet verdiği için bu saatler ya da cumartesi ve pazar günlerinde form doldurabilir ve kuruma mail atabilirsiniz.
  • Sisteme giriş yaparak işlemleri kendiniz gerçekleştirmek isterseniz “BES Online İşlemler” bölümünde yer alan “bireysel online işlemler” yazısına tıklamanız gerekir.
  • Bu noktadan sonra sisteme giriş yapabilmek için T.C. kimlik numaranızı, cep telefonu numaranızı ve ekranda gördüğünüz güvenlik kodunu ilgili alanlara yazın ve “devam” yazısına tıklayın.
  • Bu yazıya tıkladıktan sonra cep telefonu numaranıza bir kısa mesaj gelir. Bu kısa mesajda yazılı olan doğrulama kodunu ekrandaki ilgili alana girmeniz halinde sisteme giriş yapabilirsiniz.
  • Sisteme giriş yaptıktan sonra internet sitesindeki talimatları takip ederek bireysel emeklilik hesabınızın iptalini sağlayabilir ve para iadesi için başvuru yapabilirsiniz.

AXA Hayat Emeklilik sitesinden işlemleri gerçekleştirmek için TIKLAYINIZ! 

4. AXA mobil uygulamasından BES iptali nasıl yapılır?

AXA’nın Android ve iOS işletim sistemine sahip mobil cihazlarla uyumlu aplikasyonu sayesinde iptal ve iade işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. AXA Hayat Emeklilik’in myAXA uygulamasını App Store’dan ya da Google Play Store’dan indirerek bireysel emeklilik hesabınızla ilgili işlemleri yapabilir, kurumla iletişime geçerek yapmak istediğiniz işlemler hakkında bilgi alabilirsiniz.

AXA Mobil Uygulamalı > TIKLAYIN

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.