Devlet Destekleri | Hibeler | Bankalar

Avivasa Bireysel Emeklilik Nasıl İptal Edilir? BES İptal Formu

Avivasa Bireysel Emeklilik Nasıl İptal Edilir? BES İptal Formu

Sabancı Holding’in sigorta ve bireysel emeklilik alanında hizmet veren şirketi AvivaSA, Akbank’ın yan kuruluşlarından birisidir. AvivaSA müşterileri bu kurum aracılığıyla çeşitli sigortalar yaptırabilir ve bireysel emeklilik hesaplarını kullanabilirler. Otomatik ya da gönüllü katılımla giriş yapılan bir sistem olan bireysel emeklilikten ayrılmak isteyen vatandaşların takip etmesi gereken bir prosedür vardır. Bu prosedürün sonunda iptal işlemi gerçekleşir ve sistemdeki para vatandaşa iade edilir.

Bireysel Emeklilik Sistemi Nasıl İptal Edilir?

Ocak 2017’den bu yana yürürlükte olan kanuna göre özel sektörde ya da kamuda çalışma hayatlarına devam eden veya işe yeni giren 45 yaşından küçük her vatandaş otomatik olarak Bireysel Emeklilik Sistemi’ne dahil olur. Bu sisteme katılmış olan her çalışanın maaşından belli bir miktar para kesilir ve kesilen bu para Bireysel Emeklilik Sistemi hesabına aktarılır. Bireysel Emeklilik Sistemi’nin ana gayesi; vatandaşların emekli oldukları dönemde ek bir gelire daha sahip olmalarını sağlamak ve tasarruf bilincini ülkedeki her bireye empoze etmektir. Diğer taraftan bireysel emekliliğin zorunlu bir sistem olması ve otomatik olarak katılım sağlanması kimi vatandaşların sisteme tepki göstermesine neden oldu ve bazı vatandaşlar bu sistemden ayrılma isteklerini bildirip bireysel emeklilik hesaplarında biriken tüm parayı iade almak istediklerini belirttiler.

Otomatik olarak başladığı gibi vatandaşların gönüllü olarak da başlatabileceği Bireysel Emeklilik Sistemi’nde katılımın türü fark etmeksizin her vatandaşın sistemden ayrılma hakkı bulunur. Yani gönüllü ya da otomatik ayrımı yapılmaksızın Bireysel Emeklilik Sistemi’ne dahil olan her vatandaş, dilediği durumda katılımdan cayma hakkına sahiptir.

Eğer bir çalışan, otomatik olarak zorunlu şekilde Bireysel Emeklilik Sistemi’ne dahil olmak durumunda kaldıysa sistemde biriken parasını tam olarak iade almak için katılımın başladığı tarihten sonraki iki aylık süreç içerisinde iptal başvurusunda bulunmalıdır. İki aylık sürenin ardından yapılan bireysel emeklilik hesabının iptaline yönelik başvurularda hesapta biriken paranın tamamı ödenmez, bir kısmı kesilir ve bu kesintiyle birlikte para ödemesi yapılır. Kesintiler genel olarak katılım payı ya da aidat gibi başlıklar altında uygulanır. Dolayısıyla zorunlu olarak sisteme dahil olan vatandaşların herhangi bir kesintiyle karşılaşmamak için sözleşme başlangıç tarihlerinden sonraki iki aylık süre zarfı içerisinde BES hesaplarının yer aldığı kurumla görüşmeleri ve iptal başvurusunda bulunmaları gerekir. Bu başvuru olumlu şekilde sonuçlandıktan sonra vatandaşların Bireysel Emeklilik Sistemi’ne yapmış olduğu ödemeler kesintisiz olarak 10 iş günü içerisinde ödenir.

AvivaSA Bireysel Emeklilik İptali Nasıl Yapılır?

Akbank’ın yan kuruluşlarından biri olan AvivaSA, sigortacılık ve bireysel emeklilik alanında hizmet veren bir şirket olarak faaliyetlerini sürdürür. Akbank’la ortak hizmet sağladığı için AvivaSA otomatik BES iptali ve gönüllü katılım iptali gibi konularda AvivaSA merkezleri kadar Akbank merkezleri de yetkilidir. AvivaSA BES iptali ve para iadesi ile ilgili işlemler için vatandaşların tercih edebileceği birden fazla opsiyon bulunur. Bu opsiyonlardan herhangi birinin tercih edilmesi ve iptal başvurusunun yapılması halinde sistemden cayma işleminin tamamlanması ve paranın iade edilmesi mümkündür.

1. Şubeden BES iptali nasıl yapılır?

AvivaSA’ya bağlı olarak bireysel emeklilik hesabına zorunlu ya da gönüllü para aktaran vatandaşlar, şubelerden BES iptali için başvuruda bulunabilirler. AvivaSA cayma hakkını kullanacak olan vatandaşlar, AvivaSA şubelerinden hizmet alabileceği gibi Akbank şubelerinden de bu konu ile ilgili hizmet alabilirler.

Akbank veya AvivaSA şubelerinden herhangi birisine müşterinin bizzat gitmesi halinde iptal işlemlerinin gerçekleşmesi mümkündür. AvivaSA BES iptal işlemlerinin sorunsuz ve hızlı bir şekilde gerçekleşebilmesi, kimlik kontrolünün sağlanabilmesi için iptal başvurusunda bulunacak vatandaşların şubelere kimlik belgeleri ya da kimlik belgesi yerine kabul edilen diğer resmi belgelerden biriyle gitmeleri gerekir.

Şubeye kimliğiyle birlikte giden Bireysel Emeklilik Sistemi katılımcısı, sistemden ayrılmak istediğini belirttikten sonra AvivaSA BES iptal formu ya da dilekçesi, kurumdaki yetkili tarafından hazırlanır ve müşteriye verilir. Bu form ya da dilekçedeki boşluklar uygun şekilde doldurulduktan sonra taraflar gerekli yerlere imzalarını atarlar. İmzaların atılmasıyla beraber başvuru işleme alınır.

AvivaSA otomatik ve gönüllü BES iptali işleminin gerçekleşmesiyle beraber hesapta şimdiye dek birikmiş olan bütün paralar müşterinin maaş hesabına ya da vadesiz mevduat hesabına 10 iş günü içerisinde iade edilir.

Örnek iptal formu için TIKLAYINIZ!

2. Telefondan BES iptali nasıl yapılır?

AvivaSA müşteri hizmetlerini arayarak da bireysel emeklilik hesabının iptal edilmesini sağlamak mümkündür. Otomatik ya da gönüllü BES hizmetinden ayrılmak isterseniz AvivaSA’nın 444-11-11 numaralı çağrı merkezini arayıp müşteri temsilcisine bağlandıktan sonra iptal isteğinizi temsilciye iletebilirsiniz.

Bağlandığınız müşteri temsilcisi iptal işleminin gerçekleşmesi için güvenlik amacıyla sizden bazı bilgilerinizi ister. Bu bilgileri doğru bir şekilde temsilciye aktardıktan sonra AvivaSA BES iptaline yönelik başvurunuz değerlendirmeye alınır ve 10 iş günü içerisinde paranızın iadesi yapılır.

3. İnternet sitesinden BES iptali nasıl yapılır?

AvivaSA’nın resmi internet sitesi aracılığıyla da Bireysel Emeklilik Sistemi ile ilgili işlemlerin ücretsiz ve hızlı bir şekilde gerçekleştirilmesi mümkündür.

  • İlk önce bu bölümün en altında paylaştığımız bağlantıya tıklayın ve AvivaSA’nın internet sitesine giriş yapın.

Devlet Destekleri | Hibeler | Bankalar

  • AvivaSA’nın internet sitesini açınca sayfanın sağ üst bölümünde yer alan “online işlemler” yazısına tıklayın.

Devlet Destekleri | Hibeler | Bankalar

  • Eğer Bireysel Emeklilik Sistemi’ne otomatik katılımla dahil olmuş müşterilerden biriyseniz BES ile alakalı işlemleriniz için “Bi Tıkla Otomatik Katılım” bölümünün sağında yer alan “çalışan girişi” yazısına tıklayabilirsiniz.
  • Bireysel Emeklilik Sistemi’ne gönüllü olarak katılım sağlayan müşterilerden biriyseniz menünün en üstünde yer alan “Bi Tıkla Bireysel” butonuna tıklayabilirsiniz.

Devlet Destekleri | Hibeler | Bankalar

  • Sisteme giriş yapmak için şifre istenir. Şifre teminini sağlamak için karşınıza çıkan sayfalardaki ilgili boşluklara cep telefonu numaranızın son dört hanesini ve T.C. kimlik numaranızı yazın.
  • Sonrasında “şifre al” yazısına tıklayın ve işleme devam edin.
  • Sistemde tanımlı olan cep telefonu numaranıza gönderilen şifreyi karşınıza çıkan ekrandaki boşluğa girerek sisteme giriş yapın.
  • AvivaSA’nın resmi internet sitesinde yer alan talimatları doğru bir şekilde takip etmeniz halinde cayma hakkınızı kullanıp sistemden ayrılabilir, para iadesi için başvuru yapabilirsiniz.

Avivasa resmi internet sitesi üzerinden bireysel emeklilik iptali için TIKLAYINIZ! 

4. Mobil uygulamadan BES iptali nasıl yapılır?

AvivaSA’nın Android ve iOS işletim sistemine sahip mobil cihazlar için geliştirdiği aplikasyonla bireysel emeklilik hesabınıza giriş yapabilir ve talimatları takip ederek sistemden çıkış yapmak istediğinizi belirtebilirsiniz. Talebiniz değerlendirilmeye alındıktan sonra 10 iş günü içerisinde para iadeniz yapılır.

Diğer Firmalar:

AXA Hayat BES İptali

Garanti BES İptali

Halkbank BES İptali

Vakıfbank BES İptali

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.