Devlet Destekleri | Hibeler | Bankalar

ATM’den Havale / EFT Nasıl Yapılır?

ATM’den Havale / EFT Nasıl Yapılır?

Bankamatikten Havale / EFT İşlemi

ATM’ler, günümüzde tüm bankaların kartlarını kabul eden ortak sistemler olarak biliniyorlar ve hemen her bankacılık işlemi, bu ATM’ler üzerinden yapılabiliyor. Şubeli yahut şubesiz fark etmeksizin hizmet veren bu seyyar bankacılık hizmeti, hem müşteri numaranızla hem de kartlarınızla işlemleri kabul ederken; anlaşmalı kartlardan ve bankalardan elbette komisyonsuz işlem de yapabiliyor.

Örneğin, Ziraat Bankası’nda Ziraat kartınızla yaptığınız işlemlerden komisyon alınmazken; siz acil durum için para çekmeniz gerekirse ve başka bir bankanın ATM’sini tercih etmek zorunda kalırsanız; komisyon ödemek durumunda kalabiliyorsunuz. Havale ve EFT işlemlerini de, yine her ATM’de, dilediğiniz kartla gerçekleştirebilirken bu işlemlerde de genelde komisyon tarafınızdan alınabiliyor. Ancak, elbette belli başlı durumlarda.

Peki bankamatikten havale/EFT işlemi nasıl yapılır? Bu yazımızda, sizlerle ATM’den Havale / EFT işlemlerinin nasıl yapılacağını konuşacağız. Siz de havale ve EFT’yi ATM üzerinden yapmak istiyorsanız, yazımızı takip ederek detaylı bilgiyi alabilirsiniz.

ATM’den Havale / EFT Nasıl Yapılır?

ATM’den Havale / EFT işlemi Yapılır mı?

Evet, bankanızın herhangi bir ATM’sinden, kartınız aracılığıyla yahut eğer ATM müşterisi olduğunuz bankanın bir ATM’siyse müşteri numaranızla Havale ve EFT işlemlerini rahatlıkla gerçekleştirebilirsiniz. Bankalara göre değişmekle birlikte, ATM’lerde tarafınızdan hem havale, hem EFT için komisyon alınabilir; ancak şubesiz bankacılık hizmetlerinde -örneğin Enpara- ve ATM’lerinde komisyon alınmamaktadır. Elbette, bu durum ve şartlar, yukarıda da belirttiğimiz üzere bankadan bankaya değişiklik göstermektedir.

ATM’den Havale Nasıl Yapılır?

ATM üzerinden havale yapmak için; yapmanız gereken tek şey, bankanıza ait herhangi bir ATM bulmak. Bunu bankanın mobil uygulaması aracılığıyla akıllı telefonunuzdan gerçekleştirebilmeniz mümkündür. Ardından, aşağıdaki adımları uygulayarak direkt olarak ATM’den havale gerçekleştirebilirsiniz.

  1. Kartla müşteri menüsüne giriş yaptıktan hemen sonra “para gönderme” yahut “para transferi” seçeneğini bulunuz.
  2. Ardından, “banka hesabına” seçeneğini bularak gerekli bilgileri, istenenleri doldurunuz. Muhtemelen sizden hesap numarası yahut IBAN ve elbette T.C. Kimlik numarası istenecektir.
  3. Sonrasında işlemi onaylayarak hesabınızdan, havale gerçekleştirmeniz mümkün.

ATM’den EFT Nasıl Yapılır?

ATM’den EFT yapmak içinse, yine kartlı menünüzden işlem yapmanız gerekiyor. Bankanızın ATM’sini bulup kartınızla giriş yaptıktan sonra, aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz.

  1. “Para Transferi” yahut “Para Gönderme” menüsüne giriş yaptıktan hemen sonra “EFT” yahut “Başka Banka Hesabına” seçeneğini görebilmeniz gerekir.
  2. Eğer göremezseniz, direkt olarak karşınıza doldurmanız gereken boşluklar sunulursa; direkt istenen bilgileri girin. Muhtemelen sizden “IBAN” numarası istenecektir. IBAN numarasını EFT için bilmeniz şarttır.
  3. IBAN numarasının yanında T.C. kimlik numarasının da muhtemelen istenmesinin akabinde, dilediğiniz tutarı EFT olarak göndermeyi seçip, onaylayabilirsiniz.
  4. ATM’den EFT işlemi bu kadar basit.

Pek çok bankanın ATM’si, EFT için cüzi miktarlar alırken, genellikle havaleden; EFT ile aldığından daha az bir miktar keser. Yine de, bu işlemleri internet bankacılığı yahut mobil bankacılık ile hallederek, daha rahat edebilirsiniz.

ETİKETLER: , , ,
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.