Devlet Destekleri | Hibeler | Bankalar

Asgari Ücretli Çalışan En Fazla Ne Kadar Kredi Çekebilir?

Asgari Ücretli Çalışan En Fazla Ne Kadar Kredi Çekebilir?

Asgari Ücretle Çalışanın Kredi Limiti

Ülkemizde 2020 yılında yaklaşık olarak 13 milyon 274 kişi asgari ücretle çalışıyor. Türkiye’de önemli bir kesimi oluşturan asgari ücretliler gerek taşıt, gerek konut, gerekse ihtiyaç kredisine ihtiyaçları doğabiliyor. Bu gibi durumlarda bankalara başvuru yapan asgari ücretli çalışanların en fazla ne kadar kredi çekebileceği ise; her zaman merak konusu olmuştur. Bugünkü yazımızda, hem asgari ücretli çalışanlar için hem de ilgilileri için bir asgari ücretli çalışanın en fazla ne kadar kredi alabileceğini tartışacağız.

Öncelikle, belirtmemiz gereken durum asgari ücretli olsun, olmasın fark etmeksizin; insanların düzenli maaşlarının üçte biri kadar aylık ödemeyle kredi çekebilecekleri. Yani, günümüzde de asgari ücrete vurduğumuzda bu durumu aşağıdaki biçimde örnekleyebiliyoruz.

Asgari Ücretli Çalışan En Fazla Ne Kadar Kredi Çekebilir?

Asgari Ücretli Çalışan En Fazla Ne Kadar Kredi Çekebilir?

Asgari ücret, 2017 yılında net olarak 1510 TL ve bu ücrete giderler dahil değil. Net olarak verilen ücreti göz önüne alıp, aylık ödeme tutarının üçte bir yükümlülüğünü uyguladığımız vakit; bu miktarı 3’e bölmemiz gerekiyor ve tutar 503 TL oluyor. Yani, asgari ücretli bir çalışanın aylık maksimum 500 TL’ye kadar ödeyebileceği bir kredi tarafına sunulabiliyor. 600 TL aylık ödemeli bir kredi, kesinlikle banka tarafından da başka kuruluşlar tarafından da kabul görmüyor. Üçte bir maddesi; hem ailenin yahut bireyin geçimini baz alarak hem de ilerleyen dönemlerde insanların geçim sıkıntısı yaşamaması adına belirlenmiş.

Elbette, yüksek vadelerle bu tutar büyük meblağlarda rahatlıkla sağlanabiliyor. Örneğin, asgari ücretle konut kredisi almak isteyen bir insan; bu krediyi düzenli bir maaş bordrosuna sahipse rahatlıkla alabiliyor zira 280 aya kadar vade seçeneği mevcut. Bunun dışında, hızlı bir kredi başvurusu gerçekleştirecekseniz; üçte bir kuralına uyum sağlamaya dikkat etmekle beraber, devlet tarafından maaşınızda herhangi bir kesinti yapılıyorsa da; bunu da katarak hesap yapmanız gerekiyor. Zira, Merkez Bankası havuzunda toplanan bankacılık geçmişinizde bu kesintinin yapıldığı da muhtemelen görülebiliyor. Kesintiyi de hesap ederek üçte bir metodunu uygulayarak, asgari ücretle çekebileceğiniz en yüksek krediyi kendiniz; vade seçenekleri ekseninde belirleyebilirsiniz.

İlerleyen zamanlarda asgari ücretin artmasıyla bu kredi miktarlarının da otomatik olarak artabileceğini hatırlatalım.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.