Kredilog.com

Asgari Ücretle Çalışan Biri Konut Kredisi Çekebilir mi?

Asgari Ücretle Çalışana Konut Kredisi

Konut kredisi faizlerinin düşürülmesi ile birlikte, hemen herkes konut sahibi olmak için adımlar atmak istiyor ancak çoğu insanın maalesef yeterli geliri olmaması bir yana, düzenli geliri dahi olamadığından bir türlü kredilere onay alınamayabiliyor yahut alınamadığı düşünülüyor. Oysa, kredi almayı engelleyen pek çok faktör var ve bu faktörler çözüldüğü vakit; konut kredisi dahilinde pek çok kredi alınabilir duruma geliyor. Hatta, başlıkta verdiğimiz sorunun da cevabı evet: Asgari ücretle çalışan biri de, rahatlıkla konut kredisi alabilmektedir. Zira, günümüzde hemen herkese verilmek istenen konut kredilerinin öncelikli hedefi düşük gelirli insanlar ve hem devlet desteği ile hem de bankaların faizleri düşürmesi ile bakılan öncelikli durum “düzenli gelir” hali. Haliniz, vaktiniz yerinde olmayabilir ancak düzenli olarak bir geliriniz varsa ve birkaç yıllık maaş bordrosu sahibiyseniz, siz de rahatlıkla asgari ücretle konut kredisi alabilirsiniz.

Asgari Ücretle Çalışan Biri Konut Kredisi Çekebilir mi?

Asgari Ücretle Konut Kredisi Alabilmek İçin Gerekenler

  • Düzenli Gelir: Sabit bir yerde kadrolu eleman olarak yahut asgari ücretle yıllardır çalışıyorsanız ve düzenli bir geliriniz varsa; konut kredisi alabilmeniz mümkün oluyor.
  • Kefil: Pek çok banka, asgari ücretle konut kredisi isteyen insanlardan bir kefil muhakkak istiyor. Siz de, başvurunuzu sağlarken mutlaka bir kefil düşünüp, onu da yanınızda götürün. Aksi durumda, birkaç kez bankaya gitmek durumunda da kalabilirsiniz.
  • Evin Belirlenmesi: Alacağınız evi belirledikten sonra kredi başvurusu yapmanız gerekmekte. Aksi halde, herhangi bir şekilde “ben bu evi alacağım” diye kredi çekebilmeniz imkansız. Dolayısıyla evin belirlenmesi sonrasında uzmanların eve dair gözlemleri sonucunda size verilecek kredi miktarı da evin %75’i kadar olacak.

Konut Kredisi Avantajları

  • Düşük Faiz: Asgari ücretle konut kredisi çekmek isteyenler için son yıllarda yapılan girişimler epey arttı ve bankalar, devlet desteğiyle birlikte özellikle düşük gelirliler için faiz oranını epey düşürdü. Bundan yararlanan pek çok asgari ücretle çalışan insan olduğu ise aşikâr.
  • Yüksek Vade Oranı: Asgari ücretle çalışan herkes, öncelikle geçimini sağlayıp sonra borçlarını ödemek durumunda kalır zira bir türlü iki yakası bir araya gelmez. Ancak, bankaların yüksek vade oranları sayesinde sizi etkilemeksizin cüzi bir taksitle, asgari ücretle konut kredisi alabilmeniz mümkün oluyor.
  • Özel Banka Fırsatları: Dönem dönem bazı bankalar konut kredisi için dosya masrafı bile almayabiliyorlar. Bu sebepten, iyi araştırma yapmanızda fayda var.

Asgari Ücretle En Fazla Ne Kadar Konut Kredisi Çekilebilir?

120 Aydan 240 aya kadar vade seçenekleri ile konut kredisinin gerek asgari ücretli çalışanlar için gerekse herhangi bir meslek grubu için belli sınırlandırmaları bulunmuyor. Bunun için önemli olan şey, düzenli maaşınızın durumu ve bankaların görevlendirdiği expertizin görüşü. Düzenli maaşınız ve expertiz görüşleri birleştiği vakit yaptığınız ön başvuru sonucunda tarafınıza ne kadar kredi verilebileceği rahatlıkla belirlenebiliyor. Zira, almaya karar verdiğiniz ev de görülmüş oluyor.

Asgari Ücretle Konut Kredisi Neden Alınmaz?

Banka sizi herhangi bir gerekçe ile reddettiği vakit; aşağıdaki sorunları kendi profilinizde gözlemleyip, hangilerinin olduğuna yine kendi içinizde karar vererek sorunu saptayabilirsiniz. Pek çok banka aslında sebeplerini açıklamakla yükümlüdür ancak açıklanmadığı durumlarda kredi verilmeme sebebi; aşağıdaki maddelerle alakalı olabilir.

  • Önceki dönem borçlarınız, yakanızı bırakmamış ve hala kara listede olabilirsiniz. Özellikle bankacılık işlerinde kara liste uzun süre isminizin silinmeyeceği listelerdir ve kredi kullanmanız bu minvalde oldukça zordur.
  • Kredi notunuz, oldukça düşük puanda seyrediyor olabilir. Bu sebepten de konut kredisi alınamadığı sıkça görülmüştür. Kısa süre içerisinde kredi notunuzu belli başlı taktiklerle arttırarak tekrar konut kredisi başvurusu yapabilirsiniz.
  • Alacağınız ev, maaşınıza göre oldukça yüksek taksit miktarları içeriyor olabilir ve asgari ücret konut kredisinin taksitlerini karşılamak için yeterli gelmiyordur. Bu tür ihtimallerde ise yeni bir ev araştırması yaparak yeniden başvuru yapmanız mantıklı olabilir.

Yukarıdaki sebeplerin herhangi birine sahipseniz muhtemelen bu sebepten onaylanmayan konut kredinizi; çözümleri gerçekleştirerek tekrar başvuru yaptıktan sonra rahatlıkla edinebilirsiniz. Asgari ücretle konut kredisi hemen her insana verilebilmektedir.

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.