Devlet Destekleri | Hibeler | Bankalar

Ankara Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu

Dar gelirli vatandaşlar için Ankara Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu ve Sorgulama İşlemleri Nasıl Yapılır? detaylıca anlattık.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu

Ankara Büyükşehir Belediyesi yardım başvurusu; Her yıl olduğu gibi bu yıl da dar gelirli vatandaşlara yönelik yardımlarına devam eden Ankara Büyükşehir Belediyesi yardım başvurusu işlemlerinin tamamını internet üzerinden alıyor olması bir çok vatandaş tarafından özellikle pandemi döneminde memnuniyetle karşılanmaktadır.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Yardımları

Özellikle BaşkentKart yardımı ile dar gelirli vatandaşların gıda ihtiyaçlarını önemli ölçüde karşılayan Ankara Büyükşehir Belediyesi her geçen gün yardımda bulunduğu alanları genişleterek başkentlilere rahat bir nefes aldıracak şekilde hizmetlerine devam etmektedir. Dar gelirli vatandaşlar tarafından sıklıkla aranılan konuların başından Ankara Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu ve Sorgulama işlemleri nasıl yapılır? olmaktadır. Bu yazımızda sizlere Ankara Büyükşehir Belediyesi yardımlarına nasıl başvurulur ve başvuru sonuçları nasıl sorgulanır? onları araştıracağız. Makalemizdeki içeriğin yardımcı olması dileklerimizle.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardım Kart Başvurusu

Ankara Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Pandemi koşulları ile birlikte artan maliyetler göz önünde bulundurulduğundan bir çok vatandaş tarafından belediyeler tarafından verilen yardım hizmetleri araştırılmaktadır. Bu kapsamda başkentte yaşayan muhtaç insanların aradıkları konunun başında Ankara Büyükşehir Belediyesi yardım başvurusu nasıl yapılır? olmaktadır.

Eğer sizlerde ihtiyaç sahibi iseniz ve Ankara’da yaşıyorsanız Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından dar gelirli vatandaşlara yönelik yardımlardan faydalanabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken ise oldukça basit. Öncelikli olarak online olarak başvurmak için internet adresi üzerinden başvuru işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca  ALO153 arayarak başvuru işlemlerinizi gerçekleştirebileceğiniz gibi Mavi Masa sitesi üzerinden de başvuru formunu yollayarak başvuruda bulunabilirsiniz. Özellikle dikkat etmeniz gereken husus başvuru formunun eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurulduğundan emin olmanız gerekmektedir. Eksik ya da yanlış bilgilerle doldurulmuş olan başvuru formları işleme dahi alınmamakta ve yardım hakkından mahrum kalabilmektesiniz. O yüzden bu hususa önemle dikkat ediniz.

Maddi Yardım Yapan Dernekler – Kurumlar

Ankara Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu Nasıl Sorgulanır?

Yukarıda bahsedilen başvuru yollarından birini seçtiniz ve yardım almak için başvuru da bulundunuz. Ancak başvurunuzun akıbetini merak ediyorsunuz ve sıklıkla Ankara Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu Nasıl Sorgulanır? hakkında araştırma yapıyorsunuz. Başvuru yoğunluğuna göre sonuçlanması değişiklik göstermektedir.

Başvuru sonucunuzu öğrenmek için sorgulama işlemlerini Mavi Masa resmi internet sitesi üzerinden yapabilirsiniz. Açılan sayfada başvuruda bulunan kişiye ait olan telefon numarasını girdikten sonra ilgili telefona doğrulama kodu gönderilecektir. Doğrulama kodunu site üzerinden girdikten sonra başvurunuzun ne durumda olduğunu öğrenebilirsiniz.

Ayrıca yardım başvuru sorgulama işlemi e-devlet üzerinden de yapılabilmektedir. e-Devlet başvuru linkine tıklayarak gerekli bilgileri girdikten sonra başvuru sonucunuzu sorgulama işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. E-devlet üzerinden yardım sorgulama sonucunu ister telefon, ister SMS isterseniz yazılı olarak size bildirilmesini talep edebilirsiniz.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu Formu

Yardım başvuru formunu doldururken bilgilerin eksiksiz ve doğru olduğundan emin olmanız gerekmektedir. Aksi takdirde yardım başvurunuz işleme alınmayacaktır.

Yardım başvuru formunda talep edilen yardım türünün ne olduğuna dair bilgiler talep edilmektedir. Siz de ihtiyacınız olan her alanda yardım talebi oluşturabilirsiniz. Talebiniz gerekli incelemeler sonucu olumlu sonuçlanması durumunda yardımlardan yararlanmaya başlayabilirsiniz. Bazı yardım miktarları hanede yaşayan kişi sayısına göre değişiklik göstermektedir.

İhtiyaç Sahiplerine Maddi Yardımlar – Tüm Yardımlar

Ankara Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvuru Merkezleri

Başvurunuz bizzat gidip yapmak istiyorsanız muhtaçlık belgesini temin ettikten sonra yardım merkezlerine giderek başvurularınızı gerçekleştirebilirsiniz. Sayısı her geçen gün artmakla beraber güncel olarak Ankara’da 13 adet yardım merkezi bulunmaktadır. Bunlar;

 • Akyurt AYM,
 • Altındağ AYM,
 • Araplar AYM,
 • Bala Gençlik Merkezi,
 • Elmadağ Gençlik Merkezi,
 • Kahramankazan AYM,
 • Kızılcahamam Gençlik Merkezi,
 • Kuşcağız AYM,
 • Mamak Gençlik Merkezi,
 • Ortapınar Yenikent Gençlik Merkezi,
 • Yahyalar AYM,
 • Ayaş AYM,
 • Kalecik AYM.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Diğer Yardımlar

Her geçen gün yardım kapsamını genişleten belediye durumu iyi olmayan vatandaşlarına yönelik bir çok alanda yardım etmeye devam etmektedir. Muhtaç olduğunu, Ankara’da yaşadığını, hanesinde kaç kişi ile beraber yaşadığını belgeleyen her vatandaş yardımlardan talep edebilme hakkına sahiptir. Belediye tarafından vatandaşlara sunulan yardım paketleri şu şekildedir;

 • Ulaşım yardımı kapsamında Başkent Kart hesabına 400 TL yatırılıyor,
 • El Ver Kampanyası kapsamında dar gelirli vatandaşların kimlikleri açıklanmadan hesaplarına çeşitli tutarlarda maddi yardım yapılıyor,
 • Su Ver Kampanyası kapsamında fatura ödeme işlemleri ve sayaçları kapanan vatandaşların sayaçlarını tekrardan açma işlemleri yapılıyor,
 • Bilet Ver Kampanyası kapsamında dar gelirli vatandaşların kimlikleri açıklanmadan kartlarına bakiye yüklenmesi yapılıyor,
 • Afiyet Ver Kampanyası kapsamında dar gelirli vatandaşlara yönelik hanede yaşayan kişi sayısına göre küçük boy, orta boy ya da büyük boy gıda kolisi yardımı yapılıyor,
 • Pandemi koşullarından olumsuz etkilenen meslek grubu çalışanlarına yardım kolileri veriliyor,
 • Gıda, temizlik malzemesi, yakacak, ekmek, patates-soğan, bot-kaban, çanta-kırtasiye yardımları yapılıyor,
 • Ayrıca bakıma muhtaç kişiler için başta olmak üzere günlük sıcak çorba, ev yemeği ve ekmek dağıtımı ilgili vatandaşların evlerine yapılmaya devam ediliyor.

Kaymakamlık Para Yardımı Dilekçesi

Sizlere bu yazımızda Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından dar gelirli vatandaşlara yönelik muhtaç olduğunu kanıtlaması durumunda belediye tarafından yapılan yardımlardan bahsettik. Gıda yardımı başta olmak üzere çeşitli alanlarda devam eden yardımlardan yararlanmanın şartlarına değindik. Gerekli şartlar sağlandığı takdirde yardım başvurusunu hangi kanallar üzerinden yapacağından başlayarak yardım miktarlarını ve başvuru sorgulama işlemlerinin nasıl gerçekleştirileceğine dair bilgiler verdik.

Özet olarak online olarak ya da yardım merkezlerine bizzat giderek başvuru yapılabilmektedir. Başvuru sorgulama işlemlerini yine mavi masa resmi internet sitesi üzerinden gerçekleştirebileceğiniz gibi e-devlet üzerinden yukarıda verilen link üzerinden gerekli bilgiler girildikten sonra sorgulayabilirsiniz. Dikkat edilmesi gereken nokta başvuru formunun eksiksiz ve doğru doldurulması gerektiğidir. Aksi halde başvurunuz geçersiz kılınacaktır.

Ayrıca bakınız:

Aktif Bank Faizsiz Kredi ( 1000 TL %0 Faiz )

Belediye Yardım Başvurusu

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.