Devlet Destekleri | Hibeler | Bankalar

Anadolu Hayat Bireysel Emeklilik İptal – BES İptal

Anadolu Hayat Bireysel Emeklilik İptal – BES İptal

Anadolu Hayat Bireysel Emeklilik (BES) Nasıl İptal Edilir? Anadolu Hayat BES İptal

Anadolu Hayat, 1990 yılında faaliyete başlamış olup 270’i aşan acentesi ile bireysel emeklilik alanında hizmet veren önemli kuruluşlardan birisidir. Türkiye’nin pek çok yerinde şubesi bulunan Anadolu Hayat Emeklilik, aynı zamanda çağrı merkezi, internet şubesi ve SMS hizmeti aracılığıyla da müşterileri için 7/24 faaliyet gösterir. Anadolu Hayat bünyesinde bireysel emeklilik hesabına sahip olan katılımcılar, hesaplarıyla ilgili iptal ve iade işlemleri başta olmak üzere her türlü işlemi çağrı merkezini arayıp, şubeye gidip, SMS hizmetini kullanıp ya da internet şubesine giriş yapıp kolaylıkla gerçekleştirebilirler.

Bireysel Emeklilik Sistemi Nedir, Nasıl İptal Edilir?

Türkiye’de Ocak 2017’den bu yana yürürlükte olan yasaya göre Sosyal Güvenlik Kurumuna kayıtlı bir şekilde iş hayatına devam eden ya da işe yeni başlamış olan 45 yaşından küçük her Türk vatandaşı için otomatik bireysel emeklilik katılımı zorunlu olarak uygulanmaktadır. Bu sisteme göre vatandaşların maaşlarından her ay belli bir miktar para kesilir. Kesilen bu para her vatandaş adına açılmış olan bireysel emeklilik hesaplarına yatırılır. Buradaki para hem birikir hem de yapılan yatırımın getirisine bağlı olarak değer kazanır. Fakat sistemin zorunlu şekilde otomatik olarak başlatılması ve vatandaşların maaşlarından yapılan kesintilerle hesaplara para akışı sağlanması, bazı katılımcıların sisteme tepki göstermesine sebep oldu. Bu nedenle bireysel emeklilik katılımcılarından bazıları sistemden ayrılmak ve birikmiş paralarını iade almak istediler.

Sisteme zorunlu ya da gönüllü katılımla dahil olmak fark etmeksizin tüm katılımcıların Bireysel Emeklilik Sistemi’nden cayma hakkı bulunur. Bu cayma hakkını kullandıktan sonra hesapta birikmiş paranın iadesi de kendilerine sağlanır. Burada sisteme zorunlu katılanlarla ilgili önemli bir ayrıntı mevcuttur. Zorunlu, yani otomatik BES katılımcıları katılım tarihinden sonraki iki aylık süre zarfı içinde iptal ve iade başvurusunda bulunurlarsa paralarını eksiksiz olarak iade alabilirler. Sonraki dönemlerde yapılacak başvurularda ise aidat veya katılım payı gibi başlıklar altında kimi kesintiler uygulanabilir. Dolayısıyla bireysel emeklilik hesabına sahip olan bir otomatik katılımcı, sistemden ayrılmak ve parasını kesintisiz şekilde iade almak istiyorsa bu iki aylık süre zarfı içerisinde kurumla cayma hakkında bulunmak istediğine dair iletişime geçmelidir. Kurumla bireysel emeklilik hesabının iptaline yönelik iletişime geçen katılımcının başvurusu işleme alındıktan sonra 10 iş günü içerisinde sistemde biriken parası hesabına yatırılır.

Anadolu Hayat Bireysel Emeklilik İptali Nasıl Yapılır?

Anadolu Hayat BES para iadesi ve cayma işlemlerinin gerçekleştirilmesine yönelik başvuruları çeşitli yöntemlerle yapmak mümkündür. Anadolu Hayat şubelerine giderek, çağrı merkeziyle iletişime geçerek, SMS hizmetini kullanarak ya da internet şubesine giriş yaparak bireysel emeklilik ile ilgili işlemler gerçekleştirilebilir.

1. Telefon ile Anadolu BES iptali nasıl yapılır?

Anadolu Hayat bünyesinde otomatik ya da gönüllü bireysel emeklilik hesabı olan bir katılımcıysanız kurumun çağrı merkezini arayarak iptal ve diğer işlemlerle alakalı kurumla iletişime geçebilirsiniz.

 • Bunun için Anadolu Hayat BES telefon numarası olan 0850-724-55-00 numaralı çağrı merkezini arayın ve müşteri temsilcisi ile iletişime geçip Bireysel Emeklilik Sistemi’nden ayrılmak istediğinizi ve birikmiş paralarınızın iade edilmesini talep ettiğinizi bildirin.
 • Yetkili personel güvenlik amacıyla kimlik doğrulaması yapabilmek için size birkaç soru yöneltir. Bu soruları doğru şekilde yanıtladıktan sonra talebinizin alınmasına yönelik işlemler yapılır başvurunuz kayda geçirilir.
 • Anadolu Hayat’ın çağrı merkezi hafta içi ve cumartesi günleri 08.00-22.00 saatleri arasında hizmet verir. Pazar günleri ise 10.00-19.30 saatleri arasında çağrı merkezi ile iletişime geçmek mümkündür.

2. Anadolu Hayat şubesine giderek BES iptali nasıl yapılır?

Anadolu Hayat Emeklilik şubelerine gitmeniz halinde şubedeki yetkili kişiyle görüşerek iptal işlemlerini başlatmanız mümkündür.

 • Bunun için size yakın konumdaki herhangi bir Anadolu Hayat Emeklilik şubesine, yanınızda kimlik ya da kimlik yerine geçerli kabul edilen bir resmi belgeyle gidin. Eğer vekiliniz sizin adınıza işlem yapacaksa noterden onaylı bir vekaletname ve vekile ait kimlik belgesi gerekli olur.
 • Kurumdaki personele bireysel emeklilikten cayma hakkını kullanmak istediğinizi ve paranızın iadesini talep ettiğinizi belirtin.
 • Yetkili kişi bir form ya da dilekçe getirir ve bu dilekçe veya formdaki ilgili alanların doldurulması gerekir. Belge doldurulduktan sonra taraflar gerekli alanlara imzalarını atar ve başvuru işleme alınır.
 • Başvurunun işleme alınmasını takip eden 10 iş günü içerisinde sistemde biriken paranın hesabınıza yatırılması gerekir.

3. SMS ile BES iptal işlemi nasıl yapılır?

Anadolu Hayat bünyesindeki bireysel emeklilik hesabı katılımınızı iptal etmek için bir diğer yöntem SMS hizmetidir.

 • Cep telefonunuzun kısa mesaj bölümünü açın ve büyük harflerle “CAYMA” yazıp bir boşluk bırakarak T.C. kimlik numaranızı yazın. Bu mesajı 5755‘e SMS formatında gönderin.
 • Örnek vermek gerekirse mesajın formatı şu şekilde olmalıdır: CAYMA 1234567890
 • Mesaj Anadolu Hayat Emeklilik’e ulaştıktan sonra kurumdan size farklı bir SMS gönderilir. Bu kısa mesajda iptal talebiyle ilgili bilgilendirme metni bulunur ve işlemi onaylamak istemeniz halinde mesajı “EVET” yazarak cevaplamanız gerekir.

4. Anadolu Hayat internet sitesinden BES iptali nasıl yapılır?

Bireysel Emeklilik Sistemi’nden çıkmak ve paranızı iade almak istiyorsanız kullanabileceğiniz bir diğer yöntem Anadolu Hayat Emeklilik’in resmi internet sitesidir.

 • Kurumun resmi internet sitesi üzerinden BES iptal işlemlerine başlamak içi ilk olarak bu bölümün en altında yer alan bağlantıya tıklayın.

Devlet Destekleri | Hibeler | Bankalar

 • İlgili bağlantıya tıkladıktan sonra karşınıza internet şubesinin giriş sayfası gelir. Bu sayfada iki farklı yöntemle giriş yapmak mümkündür.
 • İsterseniz T.C. kimlik numarası ve şifrenizle ya da müşteri numaranız ve şifrenizle sisteme giriş yapabilirsiniz.
 • Eğer şifrenizi hatırlamıyorsanız ya da yeni şifre oluşturmak istiyorsanız “giriş” butonunun hemen üstünde yer alan “şifremi unuttum / şifre oluştur” butonuna tıklayarak gerekli işlemlere başlayabilirsiniz.
 • Sisteme T.C. kimlik numaranız ya da müşteri numaranız ve şifreniz ile giriş yaptıktan sonra cep telefonu numaranıza bir kısa mesaj gönderilir.
 • Bu kısa mesajda yer alan güvenlik kodunu karşınıza çıkan ilgili alana yazmanız halinde sisteme başarılı bir şekilde giriş yapabilirsiniz.
 • Anadolu Hayat Emeklilik internet şubesine giriş yaptıktan sonra hesaplar ve sözleşmelerle ilgili talimatları takip ederek bireysel emeklilik katılımınıza dair işlemleri gerçekleştirebilirsiniz.
 • İnternet şubeyle alakalı aklınıza takılan herhangi bir soru olursa çağrı merkezi ile iletişime geçerek konu hakkında bilgi alabilirsiniz.

Anadolu Hayat Emeklilik sitesi üzerinden BES iptal işlemleri gerçekleştirmek için TIKLAYINIZ! 

Diğer Bireysel Emeklilik Firmaları

Axa Bireysel Emeklilik İptali Nasıl Yapılır?

Ziraat Bireysel Emeklilik İptali Nasıl Yapılır?

Akbank Bireysel Emeklilik İptali Nasıl Yapılır?

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.