Devlet Destekleri | Hibeler | Bankalar

Allianz Bireysel Emeklilik İptali Nasıl Yapılır? Allianz BES Cayma

Allianz Bireysel Emeklilik İptali Nasıl Yapılır? Allianz BES Cayma

Ülkemizde faaliyet gösteren Allianz, özel sigorta ve bireysel emeklilik alanında hizmet veren bu alandaki en önemli şirketlerinden birisidir. Allianz aracılığıyla açılan bireysel emeklilik hesaplarınızla birikimlerinize değer katabilir, emeklilik döneminde ek gelire sahip olarak geleceğinizi güvence altına alabilirsiniz. Allianz bünyesinde yer alan bireysel emeklilik hesaplarınızla ilgili her türlü işlem için kurumun acenteleri, çağrı merkezi, internet sitesi ve mobil uygulaması aracılığıyla kolayca gerçekleştirebilirsiniz. Bireysel emeklilik hesaplarına yönelik iptal işlemlerinde başvuru yaptığınız tarihten sonraki 10 iş günü içerisinde birikmiş paralarınızın iadesi gerçekleştirilebilmektedir.

Bireysel Emeklilik Sistemi Nedir, Sistemden Nasıl Çıkılır?

Bir çeşit kişisel birikim ve tasarruf sistemi olan BES, 2017’nin başından bu yana gündemde fazlasıyla yer kaplayan bir sistemdir. İş hayatına aktif olarak devam eden ya da yeni bir işe başlayan 45 yaşından genç her Türk vatandaşının zorunlu olarak dahil edildiği Bireysel Emeklilik Sistemi kapsamında vatandaşların maaşlarından her ay belirli oranlarda kesinti yapılır. Maaşlardan aylık olarak kesilen bu paralar, her çalışanın kendi bireysel emeklilik hesabına aktarılır. Bu hesapta biriken paralar hem fon seçimine bağlı olarak hem de devlet desteği ile daha değerli hale getirilebilir. Bireysel Emeklilik Sistemi, devletin halk arasındaki tasarruf bilincini yaygınlaştırmak ve çalışanların emekli olduktan sonra bir ek gelire daha sahip olmalarını sağlamak amacıyla uygulamaya alınan bir sistemdir. Fakat sistemin zorunlu olması ve maaşlardan her ay otomatik olarak bir miktar paranın kesilmesi bazı katılımcıların tepki göstermesine sebep oldu. Kimi bireysel emeklilik katılımcıları, bu sebeple sistemden ayrılmak ve birikmiş paralarını geri almak istemeye başladılar.

Bireysel Emeklilik Sistemi’ne gönüllü ya da zorunlu katılım fark etmeksizin dahil olan her vatandaş, sistemden ayrılma ve birikimlerinin iadesini talep etme hakkına sahiptir. Bu noktada Bireysel Emeklilik Sistemi’ne otomatik katılımla dahil olan vatandaşların dikkat etmesi gereken bir nokta bulunur. Sisteme otomatik olarak dahil edilen vatandaşlar, katılım tarihlerinden sonraki iki aylık süre içerisinde sistemden çıkma başvurusunda bulunurlarsa birikmiş paralarını kesintisiz olarak alabilirler. Bu sürenin bitişinden sonra yapılan iptal başvurularında ise emeklilik şirketleri ya da bankalar aidat ve katılım payı gibi başlıklar altında bazı kesintiler uygulayabilir. Bu kesintiler dışında vatandaşlar birikmiş paralarıyla yatırım kazançlarını iade alabilirler. Bunun için kuruma iptal başvurusu yapmaları gerekir. Başvurudan sonra 10 iş günü uzunluğundaki yasal süreç başlar ve kurum bu süre zarfı içerisinde iptal işlemini gerçekleştirmek isteyen katılımcının birikimlerini iade etmekle yükümlü olur.

Allianz Bireysel Emeklilik İptali Nasıl Yapılır?

Bireysel emeklilik hesabının iptali ve Allianz BES para iadesi için birden fazla yöntem bulunur. Bu yöntemlerden herhangi birini tercih ederek Allianz bünyesinde yer alan ve katılımcısı olduğunuz bireysel emeklilik hizmetinin iptal edilmesi, birikmiş paralarınızın tarafınıza iade edilmesi gibi konularda başvuruda bulunabilirsiniz. Allianz’ın çağrı merkezi, acenteleri, internet sitesi ve mobil uygulaması; bireysel emeklilik ile ilgili pek çok işlemi daha hızlı ve kolay şekilde gerçekleştirmeniz için hizmetinizdedir.

1. Telefon ile Allianz BES iptali nasıl yapılır?

Allianz otomatik katılım iptali ve gönüllü bireysel emeklilik katılım cayma işlemleri için kurumun çağrı merkezini arayarak başvuruda bulunabilirsiniz.

 • Allianz’ın 0850-399-99-99 numaralı çağrı merkezini arayıp müşteri temsilcisine bağlandıktan sonra bireysel emeklilik hesabınızı cayma hakkınızı kullanarak iptal etmek istediğinizi ve birikmiş paralarınızın iadesini talep ettiğinizi belirtin.
 • Allianz bireysel emeklilik telefon hattını aradığınızda karşınıza çıkan çağrı merkezindeki yetkili, işlemi gerçekleştirebilmek ve size yardımcı olabilmek adına güvenlik amaçlı bazı sorular sorabilir, bu sorulara vereceğiniz yanıtlarla kimlik doğrulaması işlemlerini gerçekleştirir.
 • Kimlik doğrulaması gerçekleştikten sonra bireysel emeklilik iptaline yönelik başvurunuz kayda alınır ve prosedür başlamış olur.

2. Şubeye giderek BES iptali nasıl yapılır?

Allianz’ın Türkiye’nin neredeyse her bölgesinde yer alan şubelerine giderek bireysel emeklilik iptaliyle ilgili işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

 • Size yakın konumda yer alan Allianz acentelerinden birine giderken yanınızda kesinlikle kimlik belgesi ya da kimlik yerine kabul edilen başka bir resmi belge bulundurmayı unutmayın. Eğer sizin adınıza bir vekil bu işlemi gerçekleştirecekse noter onaylı vekaletname ve vekile ait kimlik belgesinin de işlemler esnasında yetkiliye gösterilmesi gerekir.
 • Şubedeki yetkili personele bireysel emeklilik katılımınızı iptal etmek istediğinizi söylediğinizde, görevli bir form ya da dilekçe getirir. Bu form veya dilekçedeki boşlukların eksiksiz ve doğru şekilde doldurulmasıyla birlikte taraflar ilgili alanlara imzalarını atarlar.
 • Bunun ardından bireysel emeklilik hesabınızın kapatılması ve para iadesiyle ilgili başvurunuz kayda alınır. Kurum, belirlenen yasal süre içerisinde paranın iadesini gerçekleştirmekle yükümlüdür.

3. Allianz internet sitesinden BES İptali nasıl yapılır?

Bireysel emeklilik hesabınızla alakalı işlemleri gerçekleştirebileceğiniz bir diğer kanal Allianz’ın resmi internet sitesidir.

 • Bu site aracılığıyla iptal işlemlerini gerçekleştirmek için öncelikle bu bölümün en altında yer alan bağlantıya tıklayın.

Devlet Destekleri | Hibeler | Bankalar

 • Bağlantıya tıkladıktan sonra Allianz’ın online işlemler sayfasına giriş ekranı karşınıza gelir. Bu sayfadaki ilgili boşluklara T.C. kimlik numaranızı ve Allianz hesabınızın şifresini yazıp “giriş” butonuna tıklayın.
 • Eğer şifrenizi unuttuysanız ya da ilk kez şifre alacaksanız “kayıt ol – şifremi unuttum” yazısına tıklayın. Bu yazıya tıkladıktan sonra karşınıza gelen ekrandaki ilgili alanlara T.C. kimlik numaranızı ve cep telefonu numaranızı yazın.
 • Sistemde kayıtlı olan cep telefonu numaranıza gönderilen güvenlik kodunu karşınıza çıkan ekrandaki boşluğa girip “giriş” butonuna tıklamanız halinde Allianz’ın online işlemler hizmetine giriş yapmış olursunuz.
 • Bu bölüme giriş yaptıktan sonra sitedeki talimatları takip ederek bireysel emeklilik hesabınızla alakalı pek çok işlemi gerçekleştirebilirsiniz.
 • İşlemler esnasında desteğe ihtiyaç duymanız halinde Allianz çağrı merkezini arayarak müşteri temsilcisine aklınıza takılan konularla alakalı sorularınızı sorabilir, bilgi ve yardım talebinde bulunabilirsiniz.

Allianz internet sitesinden BES iptal işlemleri için TIKLAYINIZ! 

4. Allianz mobil uygulamasından BES iptali nasıl yapılır?

Allianz’ın akıllı mobil cihazlar için geliştirilen aplikasyonu aracılığıyla da bireysel emeklilik hesabınızla ilgili işlemleri hızlı ve güvenli şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

 • Bunun için iOS işletim sistemli bir telefona sahipseniz App Store, Android işletim sistemli bir telefona sahipseniz Google Play Store’a girerek “Allianz’ım” uygulamasını indirin ve telefonunuza bu uygulamayı kurun.
 • Uygulamanın kurulumu tamamlandıktan sonra T.C. kimlik numaranız ve şifrenizle sisteme giriş yapın.
 • Sisteme giriş yapınca uygulamadaki talimatları takip ederek Allianz bünyesindeki bireysel emeklilik hesabınızla alakalı işlemleri gerçekleştirebilirsiniz.

Diğer Bireysel Emeklilik Firmaları:

Akbank Bireysel Emeklilik İptali

NN Hayat Bireysel Emeklilik İptali

Anadolu Hayat Bireysel Emeklilik İptali

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.