Devlet Destekleri | Hibeler | Bankalar

A101 Yardım Kartı Nedir? Nasıl Alınır?

A101 yardım kartı, maddi durumu yerinde olmayan, yardıma muhtaç ailelere dağıtılmaya devam ediyor. Bizde kart hakkında merak edilenleri araştırdık.

A101 Yardım Kartı Nedir? Nasıl Alınır?

A101 Yardım Kartı Nedir?

Son yıllarda ülkemizde market zincirlerinin önde gelen markalarından biri olan A101 hemen hemen her mahallede faaliyet göstermeye devam etmektedir. Bir çok insan tarafından tercih edilen ve hem kaliteli hem de ucuz olan ürünleri vitrinlerine koyan A101 gelecek yıllarda da adından sıklıkla söz ettirmeye devam edecektir.

Bu yazımızda A101 yardım kartı nedir? Nasıl alınır? konularını sizler için araştırdık. Gelin hep birlikte inceleyelim.

A101 yardım kartı hayırsever vatandaşlar tarafından ya da belediye veyahut Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği vasıtasıyla yardıma muhtaç kişilere verilmek ve A101’den yapılacak olan alışverişlerde kullanılmak üzere muhtaç kişilerin kullanımına sunulan akıllı kart sistemidir.

Yardıma ihtiyacı olan vatandaşlar kendilerine verilen A101 yardım kartını kullanarak temel ihtiyaçlarını bu kart üzerinden karşılamaktadır. Alkol ve tütün hariç her türlü ihtiyacın karşılanabileceği bu kartın belirli bir limiti bulunmaktadır. Bu limitler dahilinde dar gelirli insanlar yardım kartını diledikleri gibi kullanabilirler.

A101 Yardım Kartına Nasıl Başvurulur?

Dar gelirli bir çok vatandaş tarafından merak edilen konuların başında gelen A101 yardım kartına nasıl başvurulur? gelin beraber inceleyelim.

Eğer bu yardım kartını belediyeler yada sosyal yardım dernekleri aracılığı ile alacaksanız o zaman sosyal yardımda bulunan kurumlarla iletişime geçmeniz ve başvuruda bulunmanız gerekmektedir. Başvuru formu ile birlikte muhtaçlık durumunuzu belgeleyen belgeyi de başvuru esnasında yanınızda bulundurmanız gerekmektedir.

Maddi Yardım Yapan Dernekler – Kurumlar > TIKLAYIN

Eğer bu yardım kartını A101’den alacaksanız o durumunda herhangi bir işleme tabi olmadan kolay bir şekilde yardım kartını alabilirsiniz. Limitleri tamamen size ait olan yardım kartını ister kendiniz kullanır ister yardıma muhtaç birine verebilirsiniz.

Hayırsever vatandaşlar tarafından özellikle 11 ayın sultanı  Ramazan ayında dar gelirli vatandaşlara yönelik olan verilen sosyal yardım kartları bir çok ihtiyaç sahibinin temel ihtiyaçlarını karşılama noktasında büyük yararlar sağlamaktadır.

A101 Yardım Kartı Nasıl Kullanılır?

A101 yardım kartı nasıl kullanılır? diye soruyorsanız eğer kullanımı oldukça basittir. A101 yardım kartına sahipseniz herhangi bir A101 marketine giderek temel ihtiyaçlarınız olan şeyleri alarak ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz. Alkol ve tütün hariç her şeyin ödemesi için kartınızı kullanabilirsiniz.
Eğer bu yardım kartını dernekler yada belediyeler üzerinden aldıysanız kart limitiniz çoğunlukla sizlere SMS olarak bildirilmektedir.

Ancak herhangi bir hayırsever tarafından yardım kartı size verilmiş ise yardım kartının limitini hayırsever vatandaş belirlediğinden bunu size söylemesi gerekmektedir. Yoksa kasiyere giderek kart limitlerinizi öğrenebilirsiniz.

Alışveriş yapıldıktan sonra kart limitiniz yetmez ise üste kalan tutarı nakit ödeyerek alışverişinizi tamamlayabilirsiniz. Dilerseniz limitin bir bölümünü şimdi bir bölümünü daha sonra da kullanabilirsiniz. Bu noktada herhangi bir kısıtlama bulunmamaktadır.

A101 Yardım Kartından Kimler Yararlanabilir?

Kaymakamlıklar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği aracılığıyla yardıma muhtaç vatandaşlara yardım elini uzatmaya devam ediyor. Dernek aracılığıyla ihtiyaç sahibi vatandaşların kullanımına sunulan kart sistemi geliştirilmiştir. Bu kart sistemlerinden biri olan A101 yardım kartından kimler yararlanabilir? sorusuna cevap olarak şu maddeleri sıralamamız mümkündür;

  • Herhangi bir geliri olmayan dar gelirli vatandaşlar,
  • Engelli ve yaşlı olup yardıma muhtaç kimseler,
  • Eşi vefat etmiş kadınlar,
  • Afetzedeler,
  • Gazi ve şehit aileleri,
  • Hanede yaşayan kişi sayısına düşen gelir asgari ücretin 1/3’ünden az ise.

Yukarıda bahsetmiş olduğumuz kimseler ancak ve ancak dar gelirli vatandaş olduklarını ispat ettikleri zaman A101 yardım kartından yararlanabilmektedir. Muhtaçlık belgesi olmayan vatandaşlar yararlanamamaktadır.

A101 Yardım Kartı Bakiye Sorgulama

Sizler de yardım kartını alarak dar gelirli vatandaşların temel ihtiyaçları karşılaması noktasında yardımda bulunabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken tek şey bir A101 mağazasına giderek belirlediğiniz limitler doğrultusunda yardım kartı talep ederek bu kartı ihtiyaç sahibi vatandaşlara ulaştırmak olacaktır.

Öğrencilere Maddi Yardımlar – SED Yardımı > TIKLAYIN

A101 yardım kartı bakiye sorgulama işlemi kasada görevli personeller vasıtasıyla gerçekleştirilmektedir. Sizler de alışverişe başlamadan önce eğer yanınızda nakit yoksa sıkıntı yaşamamak için alışverişinizden önce kart bakiye sorgulatma işlemlerinizi kasadaki görevli personeller aracılığıyla gerçekleştirebilirsiniz.

A101 Yardım Kartı Limiti

Dar gelirli vatandaşlar tarafından araştırılan A101 yardım kartı limiti tamamen yardım kartını nereden aldığınıza bağlı olarak değişmektedir. Eğer yardım kartını belediyeler yada sosyal yardım derneklerinden temin ettiyseniz kart limitleriniz 50 TL ile 200 TL arasından değişmektedir.

Ancak bu yardım kartını bir hayırsever tarafından temin ettiyseniz kart limitiniz tamamen hayırsever vatandaşın öngördüğü şekilde ayarlanmaktadır. Yani size  ister 1000 TL ister 100 TL limitlerinde A101 yardım kartı limiti belirleyebilmektedir.

Hayırsever vatandaşlar tarafından yapılan yardım kartının limiti ya yardım yapan kişi tarafından size söylenmelidir yada alışverişten önce kasadaki personeller vasıtasıyla bakiye sorgulama işlemi gerçekleştirmelisiniz.

A101 Yardım Kartı Ne Kadar Süre Geçerli?

A101 yardım kartı ne kadar süre geçerli? sorusuna cevaben bu kartın geçerlilik süresi iki nedene bağlıdır. Bunlar;

  • Eğer kartınızı bir hayırsever tarafından aldınız ve size verilen karta ait olan bakiye bitti ise bu durumda kartınız tekrar kullanılamayacaktır.
  • Eğer kartınızın size verilen yıl içerisinde bitirilmemesi durumunda kartlarınızın kullanımı yine iptal olacaktır. Dolayısıyla her yıl için geçerli olmak üzere yılbaşından önce kartınızdaki bakiyenin tamamını kullanmanız yararınıza olacaktır.

Bu yazımızda sizlere A101 yardım kartı hakkındaki tüm bilgileri verdik. Bu yardım kartı için başvuru ve bakiye sorgulama işlemlerinin nasıl gerçekleştirildiğine dair önemli bilgiler paylaştık. Eğer sizlerde hayırsever bir vatandaş iseniz dar gelirli ailelerin temel ihtiyaçlarını karşılama noktasında onlara bu yardım kartını vererek yardımcı olabilirsiniz. Yardım kartının limiti tamamen sizin belirleyeceğiniz tutarda olacaktır ve sadece market alışverişlerinde alkol ve tütün harici ürünlerde kullanılacaktır.

Ayrıca bakınız:

Kızılay Para Yardımı Nedir? Nasıl Alınır? > TIKLAYIN

Devlet Kömür Yardımı Başvurusu ( Yakacak Desteği ) > TIKLAYIN

Kaymakamlık Para Yardımı Dilekçesi > TIKLAYIN

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.