Devlet Destekleri | Hibeler | Bankalar

72 Ay Yapılandırma Nedir?

72 Ay Yapılandırma Nedir?

72 Ay Yapılandırma

2020 yılının Eylül ayında yapılan ekonomik yenilikler içerisinde 72 ay yapılandırma da yer aldı. Bu yeniliğin kimler için olduğu, vade süresinin nasıl belirlendiği ve yapılandırmanın nasıl gerçekleştiği yazımız içerisinde yer almaktadır. Keyifli okumalar dileriz.

72 Ay Yapılandırma Nedir?

Tüketicilerin borçları için Ekonomi Koordinasyon Kurulu’nun yapmış olduğu çalışmalar, 9 ile 72 ay arasında yapılandırma imkânı verilmesi kararıyla son buldu. Bu konuda yapılan açıklamaların en önemli ayrıntısı ise her tüketicinin 72 ay yapılandırmasına dair yalnızca 1 kez hakkı olmasıdır. Ayrıca vade süresinin belirlenmesinde de tüketicinin aylık taksitler ile aylık geliri önem arz etmektedir. Çünkü bu iki unsur arasında orantı kurularak vade süresi belirlenmektedir.

Ayrıca Bakınız: 72 Ay Yapılandırma Nasıl Yapılır?

Şartlar elverişli olduğu sürece yapılacak olan vadenin süresine tüketici karar verebilmektedir. Örneğin; kredi kartı ya da kredi borcunuzu ödemekte zorluk çekiyorsunuz ve 36 ay yapılandırma düşündüğünüz fakat taksit ödemesi aylık gelirinizden yüksek kaldı. Böyle bir durumda 72 ay yapılandırma gibi daha uzun bir vadeyi tercih etmeniz gerekecektir. Yapılandırmanın amacı tüketicilerinin ödeyebileceklerinden daha fazla borç edinmelerine engel olmaktır.

Mevcut borçları 72 ay yapılandırma yoluna gitmek isteyenlerde aranan temel şart; söz konusu olan kredinin takibe alınmamış olması gerekliliğidir. Çünkü aksi düşünülürse bankayla yapılan sözleşmeler gereğince kurumun belirlediği vadelere tabi tutulursunuz. Diğer önemli bir husus borçların 72 ay yapılandırılmasının amacı, tüketicilerinin rehavete kapılarak katbekat borç edinmelerini engel olabilmektir. Bu nedenle bu imkândan sadece 1 kez yararlanabilme hakkınız bulunmaktadır. Bu hakkı ne zaman kullanmanız gerektiğine doğru karar vermelisiniz.

Ayrıca Bakınız: 72 Ay Kredi Yapılandırma Yapan Bankalar

Ödemelerde sıkıntı çekmiş olsa da, mali sicil notu kötü olmayan bireyler 72 ay yapılandırma imkânından kolaylıkla yararlanabilirler. Özellikle borçları birleştirmek amacıyla birden fazla kredi kartı borcu olanların tek bankada toplama isteklerine bu yapılandırma türü çözüm olabilir.

Borç ödemelerini düzenli yapabilme gücüne sahip olan tüketicilerde, aylık ödenecek taksit miktarını düşürmek amacıyla 72 ay yapılandırma yapılabilirler. Kısaca borçlarını geniş bir zamana yayarak, daha rahat ödemek isteyenlerin tercih edebileceği bir olanaktır. Konuya ilişkin en önemli ayrıntı konut ve taşıt kredileri kapsamındaki borçlar yapılandırmaya girmemektedir. Bu kredi türlerinin yapılandırma kapsamında olmadığını unutmayınız.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.