Kredilog.com

72 Ay Yapılandırma Nasıl Yapılır?

72 Ay Yapılandırma

Kredi borçlarınızı ödemekte zorluk çekiyorsanız, sizin için en iyi alternatif yapılandırma olabilir. Çünkü kredi yapılandırmasını yapacak olan bankalara “karşılık” ayırmada kolaylıklar sağlanarak, tüketicilere 72 aylık yapılandırabilme imkânı tanındı.

Düzenlemeyle birlikte birden fazla yere borcu olan bireylerin borçlarını tek bir yere toplayabilme, vadeyi uzatarak aylık taksit tutarını düşürebilme ve taksit ödemelerini aksamaya uğramadan ödeyebilme imkânı verilmiş oldu. En kısa ifadesiyle birlikte 72 ay yapılandırma nedir, koşulları nelerdir ve kredi yapılandırması nasıl yapılır açıklayalım…

72 Ay Yapılandırma Nedir?

Tüketicilerin düzenli ödeyemedikleri ya da çeşitli zorluklarla ödeyebildikleri kredilerini bir kez olmak şartıyla yapılandırma fırsatı veren ekonomik reformlardan birisi de 72 ay yapılandırmadır. Eylül ayında bilindiği üzere Ekonomi Koordinasyon Kurulu toplanarak, tüketicilerin yararına olabilecek ekonomik yenilikler üzerine çalışmalar yapıldığını ve bazı kararlar alındığını belirtişti.

Bu kararlar doğrultusunda tüketiciler kredi kartı ya da kredi borçlarına dair yapılandırabilme şansı yakaladı. Yapılandırmanın ayrıntıları incelendiğinde tüketicileri en fazla sevindiren konu ise 9 ay ile 72 ay arasında sunulan vade seçeneklerinden hangisinin kullanılarak yapılandırma yapılacağını tüketici kendi belirlemektedir.

72 ay yapılandırma kararından art niyetli kişilerin bu imkânı suiistimal edememesi için her tüketicinin 1 kez yararlanma hakkı olduğu açıklandı. Bankaların alacakları ve tüketicilerin kredi borçlarına ilişkin yönetmelikte, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun yapmış olduğu değişiklik sonrasında 72 ay yapılandırma imkânından yalnızca birinci ve ikinci grupta yer alan tüketicilerin yararlanabileceğini belirtelim.

Ayrıca Bakınız72 Ay Yapılandırma Nedir?

72 Ay Yapılandırma Şartları Nelerdir?

Yapılandırma fırsatından birinci grup tüketiciler ile ikinci grup tüketiciler yararlanabileceği için mali sicil notu kötü olan banka müşterilerinin söz konusu yapılandırmadan yararlanabilmesi zor olacak. Hatta mali sicil notu incelenen bazı müşteriler bu fırsatından hiçbir şekilde yararlanamayacak. Örnek vermek gerekirse, batık kredileri olan beşinci grup tüketiciler diye adlandırılan müşterilerin yapılandırma yapabilmesi söz konusu değildir.

72 ay yapılandırma şartlarını maddeler halinde sıralayalım:

  • Son dönem kredi notunda ciddi bir düşüş olmaması.
  • Kredi kartı borcunun asgari ödemesinin düzenli bir şekilde yapılması. (Ayrıca Bkz: Kredi Kartı Asgari Ödemesi Nasıl Hesaplanır?)
  • Yapılandırılmak istenen kredinin takibe alınmamış olması. (Krediye dair borcun düzenli ödeniyor olması veya 90 günden fazla süre ile borcun aksatılmamış olması) (Ayrıca Bkz: Hangi Durumlarda Yasal Takibe Düşülür?)
  • 72 ay yapılandırma yapmak isteyen tüketicinin birinci ya da ikinci grupta yer alması.

72 Ay Yapılandırmadan Kimler Yararlanabilir?

Ekonomik yaşam ile ilgili yapılan bu düzenlemelerin ardından ortaya çıkan 72 ay yapılandırma fırsatından, mevcut borçlarının aylık ödemesini daha az tutarda yaparak bankalara olan borçlarından kurtulmak isteyenler yararlanabilir. Çünkü ödeme planı hazırlanırken, yapılacak olan vadeyi tüketici kendisi belirleyebilmektedir.

Uzayan vadelerin ekstradan bir maliyet çıkarmasını önemsemeyenler için 72 ay yapılandırma iyi bir alternatif olabilir. Diğer yandan farklı farklı bankalara borcu olduğu için ödemelerini düzenli takip edemeyen kişilerde kendilerine belirli bir yol haritası çizebilmek adına bu fırsattan yararlanabilirler. Kredisinin zafiyete uğradığı kabul edilen banka müşterilerinin bu uygulamadan yararlanma hakkı yoktur.

Kredi taksitlerini hiç ödemeyen ya da 90 günden daha uzun bir süredir kredi taksitlerinin ödemesini geciktiren kişilerde yapılandırmadan yararlanamayacak.
72 ay yapılandırma imkânından faydalanmak isteyenlerin birinci ya da ikinci grup tüketiciler içerisinde yer alması gereklidir.

Bu nedenle uygulamanın, borç ödeme alışkanlığı “kötü” olan banka müşterilerini kapsamadığını açıkça görmekteyiz. Yalnızca borcuna sadık olan fakat geri ödeme konusunda bazı zorluklar yaşayan kişilerin biraz rahatlamaları adına geliştirilen bir uygulama olduğu fark edilmektedir. Kesinlikle uygulamanın yanlış anlaşılarak, daha fazla borçlanılmaması gerektiğini unutmayınız!

72 Ay Yapılandırma Nasıl Yapılır?

72 Ay Yapılandırma Nasıl Yapılır?

Kredi ya da kredi kartı borcunuz var ve borcunuzu ödeyememeye başladınız. O halde 72 ay yapılandırma ile sizlere sunulan vade sayısını sizin ödeyebileceğiniz aralıklarda seçerek borçlarınızı daha rahat ödeyebilirsiniz.

Bunun için borcunuzun bulunduğu bankaya giderek, almış olduğunuz kredinin geri ödemesinde zorluk yaşadığınızı belirtmeniz ve taksitlendirme talep etmeniz gerekmektedir. Bu konuyla ilgili tüketicilerin iki türlü talebi olabilir. Birincisi 72 ay yapılandırma kapsamında kredi borçlarının taksitlendirilmesi, ikincisi de bu uygulamadan yararlanarak kredi kartının yapılandırılması. Her ikisinin de başvuruları hakkında detaylı bilgi verelim…

72 Ay Kredi Yapılandırma Nasıl Yapılır?

21 Eylül 2016 tarihinde yürürlüğe girmiş olan yasanın kapsamında 72 ay kredi yapılandırması yapmak isteyen kişilerin en yakın şubeye şahsen müracaatta bulunması gereklidir. Mevcut kredi borçlarını ödeyemeyen ya da ödemekte bir hayli zorluk çeken kişilerin ön kayıt oluşturması için şube yetkililerine başvuru yapması yeterli olacaktır.

Eğer mali sicil notunuz kötü değilse, özellikle son dönem kredi notunuzda herhangi bir düşüş yaşanmamışsa yapılandırma kapsamından kolaylıkla yararlanabilirsiniz. Ancak kredinizin yapılandırılması için yalnızca bir kez talepte bulunabileceğinizi unutmayınız. Bu nedenle şuan taksitlendirmeye ihtiyacınız olduğu bir dönem içerisindeyseniz başvuruda bulunmalısınız.

Ayrıca Bakınız: Kredi notu nasıl yükseltilir?

72 aylık yapılandırma için en önemli not ise şubeden şahsen müracaat yapılmasıdır. Doğal olarak tüketicinin taksitlendirme yaptırabilmesi için herhangi başka bir bankacılık kanalını kullanma imkânı yoktur. Başvurular sadece şubelerden yapılabilmektedir. Bu doğrultuda internet üzerinden online başvuru yapılabilme ya da telefon bankacılığını kullanarak taksitlendirme müracaatında bulunabilme olanağı olmadığını belirtelim.

72 Ay Kredi Kartı Yapılandırma Nasıl Yapılır?

Yapılan düzenlemeler sonrasında kredi kartlarında yapılandırma konusuna dair rekabet koşulları gereğince, ihtiyaç kredisi cari faiz olan seviyeleri dikkate alınarak 72 ay kredi kartı taksitlendirilmesi uygulanmaya başladı. Ancak bu uygulamadan kredi kartı borcu olan herkesin faydalanması söz konusu değildir.

Özellikle tüketicilerin birkaç bankadan kredi kartı olması ve bu kartların ödemesinde zorluk yaşaması durumunda yapılandırmadan faydalanması önerilmektedir. Ancak mali sicil notu kötü durumunda olmayan tüketicilerin taksitlendirme talebinin kabul edileceğini vurgulamak gerekir.

Kredi kartlarınızda yapılandırma için bankaya başvuruda kullanabileceğiniz tek kanal, kredi yapılandırmasında da olduğu gibi şubelerdir. Bu başvurunun ardından 72 ay kredi kartı yapılandırma ile alakalı ön kayıt oluşturularak, bankanın genel müdürlüğüne başvurunuz iletilmektedir. Son dönem ödemelerinize ve takibe düşüp düşmediğinize bakılarak başvurunuz neticesi tarafınıza iletilecektir…

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.