Kredilog.com

72 Ay Kredi Kartı Yapılandırma Yapan Bankalar 2018

72 Ay Kredi Kartı Yapılandırma

Kredi kartlarında yeni bir dönem başlatılarak, mevcut kart borçlarının yapılandırılması ile ilgili yasa çıkarıldı. Bu yasayla birlikte 11 milyon kart borçlusu, bankalara başvurarak yapılandırma isteğinde bulunabilirler. Peki, 72 ay kredi kartı yapılandırmasını uygulayan bankalar hangileridir? Tüketiciler yapılandırma haklarını nasıl kullanabilirler?

72 Ay Kredi Kartı Yapılandırma Nedir?

Bankalara kredi kartı borcu olan kişilerin, daha fazla borçlanmasını engellemek isteyen BDDK tüketiciler için Borçları Yapılandırma Tasarısı kapsamında düzenlemeler yaptı. Bu düzenlemeye göre kredi kartı borcundan ya da borçlarından kurtulmak isteyenlere daha uzun vadede borçlarını kapatma fırsatı sunuldu.

Yaklaşık olarak ülkemizdeki 11 milyon kart borçlusunu yakından ilgilendiren düzenleme Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe kondu. Borçları Yapılandırma Tasarısı kapsamında artık tüketiciler var olan kart borçlarını 72 aya kadar taksitlendirerek ödeyebilecekler.

72 Ay Kredi Kartı Yapılandırma Nasıl Yapılır?

Kredi kartlarınızda yapılandırma yapmak istiyorsanız bunun için kullanabileceğiniz iki kanal mevcut. Bunlardan ilki kredi kartını kullandığınız banka şubesine giderek ön kayıt oluşturulmasını istemektir. Yetkililer bu kaydın ardından 72 ay yapılandırma isteğinizi genel müdürlüğe iletmektedir. Başvurunuz sonrasında son dönem ödemelerinize bakılarak talebinizin onaylanıp onaylanmadığı tarafınıza bildirilecektir.

72 ay yapılandırma için kullanabileceğiniz ikinci bankacılık kanalı ise müşteri hizmetleridir. Kartınızın ait olduğu bankanın müşteri hizmetlerini arayarak, borçlarınız için yapılandırma talebinde bulunabilirsiniz. Bu yöntem tüketici için daha kolay olsa da, çoğu bankanın sadece şubeden yapılan başvuruları kabul ettiğini de belirtelim. Ayrıca yapılandırma yasasına göre bu fırsattan herkes yararlanamıyor.

72 ay kredi kartı yapılandırması yapmak isteyen kişinin kart borcunun takibe düşmemiş olması gerekiyor. İnceleme sırasında bakılan diğer bir kriter ise müşterinin kredi notudur. Bu da son dönem ödemeleriniz incelendikten sonra sicil notunuzun kötü olup olmadığı, başvurunuzun onay sürecini etkileyecek demek oluyor.

Yapılandırma kapsamında uygulanacak kredi kartı faiz oranı ise mevcut rekabet koşullarının gerektirdiği biçimde ihtiyaç kredisi cari faiz oranları dikkate alınarak hesaplanmaktadır. Bu nedenle mevcut borçlarınızı, kalan vade süresince ödeme gücüne sahipseniz yeni bir faiz yüküne girmemeyi tercih edebilirsiniz.

72 Ay Kredi Kartı Yapılandırma Yapan Bankalar

72 Ay Kredi Kartı Yapılandırma Yapan Bankalar

Kredi kartı borçlarınızın çok fazla olduğunu düşünüyor ve yapılandırma fırsatından yararlanarak vadeyi uzatıp, aylık ödenecek olan miktarı düşürmek istiyorsanız bankanıza başvuruda bulunabilirsiniz. Ancak bu konuda her bankanın müşterisine yardımcı olmadığını belirtelim.

Özellikle borç ödeme alışkanlığı kötü olan müşteriler için ne yazık ki bankalar yapılandırma sorumluluğu altına girmek istemiyorlar. Mali sicil notu kötü olmayanlar için 72 ay kredi kartı yapılandırmasından müşterilerini yararlandıran bankaların başında ise Ziraat Bankası, Halkbank, Vakıfbank, QNB Finansbank, İş Bankası ve Garanti Bankası gelmektedir.

Garanti Bankası 72 Ay Kredi Kartı Yapılandırma

Borçları Yapılandırma yasası kapsamında Garanti Bankası’da çalışmalarını aktif bir şekilde başlattı. Henüz temerrütte diğer bir deyişle takibe düşmemiş olan kredi kartı borçlarınız için Garanti Bankası’na başvuru yapabilirsiniz. Bankanın yapılandırma için sunduğu vade seçenekleri 24, 36, 48, 60 ve 72’dir.

Uygulayacağı akdi faiz oranının ise yüzde 1.99 olduğu açıklandı. İlgili faiz oranına göre her aya düşen taksit miktarı, o ayın asgari ödeme tutarı olarak eklenir. Yapılandırma için ekstra bir ücret alınmaz.

Vakıfbank 72 Ay Kredi Kartı Yapılandırma

Vakıfbank kredi kartı 72 ay yapılandırma hizmetlerinden faydalanmak isteyenler, en yakın şubeye giderek müşteri temsilcisi ile görüşmelidir. Üstelik temsilciden sadece Vakıfbank’a ait olan kartınızın borçlarını değil, diğer bankalara ait kart borçlarınızın da yapılandırılmasını isteyebilirsiniz.

Borç transferi için uygunluğa aykırı bir notunuz yok ise temsilci var olan borcunuzu Vakıfbank’ın üstlenmesi için gerekli evrakları hazırlayarak tarafınıza sunacaktır. Taksit sayısına ve faiz oranına göre ilişkilendirilmiş yapılandırma seçeneklerinden birisini kabul ederek, takip eden ilk ay ekstrenizle birlikte ödemelere başlayabilirsiniz.

Halkbank 72 Ay Kredi Kartı Yapılandırma

Kredi kartları için yapılandırma imkanı sağlayan bir diğer banka da Halkbank’tır. Takibe alınmamış kart borçlarınız için 72 ay yapılandırma başvurusunda bulunursanız, banka vade seçeneklerine göre yüzde 1.35 ile yüzde 1.75 arasında faiz oranı uygulayacaktır.

Bankanın her müşterisi yapılandırma fırsatından sadece bir kez yararlanabilmektedir. Ayrıca şunu da belirtmekte fayda var ki; yasal düzenlemelerin Resmi Gazete’de yayımlandığı tarihten önceki kredi kartı borçlarınız için Halkbank’a yapılandırma isteğinde bulunabilirsiniz. İlgili tarihten sonraki borçlar yapılandırılmayacaktır.

Ziraat Bankası 72 Ay Kredi Kartı Yapılandırma

Mevcut kart borçlarınız için Ziraat Bankası’na 72 aya kadar vade yapması için başvuruda bulunabilirsiniz. Yapılandırma için bankanın uyguladığı faiz oranı yüzde 1.28 olarak açıklandı. Ziraat Bankası’nın kredi kartı borçlarının 72 ay vade ile yapılandırılmasına ilişkin bir şartı bulunmaktadır.

Eğer yeni vade ve faiz oranlarıyla müşteri yapılandırmayı kabul ederse, banka kredi kartının kapatılmasını istemektedir. Bu nedenle yapılandırma başvurusunda bulunan müşterinin yeni koşulları kabul etmesi halinde kredi kartı iptal olacaktır.

İş Bankası 72 Ay Kredi Kartı Yapılandırma

Taksitlendirerek daha uzun vadede borç kapatmayı düşüneneler İş Bankası kredi kartı yapılandırma fırsatından yararlanabilirler. Banka, borçlarını düzenli ödemek isteyenler için 72 aya kadar vade seçenekleri sunuyor. Yapılandırma işleminin işleyişi ise şu şekilde; mevcut kart borcunuz için ödeme vadesini siz belirliyorsunuz.

Ardından banka yetkilileri uygulanacak olan faiz oranlarına dair bilgilendirme yapıyor. Eğer bu oranları kabul ederseniz, kredi kartınız incelemeye alınıyor. Borcunuzun yasal takibe düşmediği tespit edilirse, yapılandırma istediğiniz kabul edilerek kredi kartı borcunuz taksitlendiriliyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.