Devlet Destekleri | Hibeler | Bankalar

3D Secure Olmayan Siteler Hangileri?

3D Secure Olmayan Siteler Hangileri?

3D Secure olmayan siteler hangileri; Hemen hepimiz 3D secure sistemini duyduk ve online alışverişlerimiz için de daha çok 3D Secure güvenlik sistemi olan e-ticaret sitelerini tercih ediyoruz. Ancak halen daha pek çok sitede 3D secure sistemi yok. Peki hangi siteler 3D Secure kullanmıyor?

3D Secure Nedir ?

Bankalardan aldığınız kredi kartı veya bankamatik kartlarının online ödemelere açılmasından sonra, bir güvenlik sorunu meydana gelmiş ve bankalar da müşterilerinin kartlarını güvenle saklayabilmeleri için bir ek güvenlik protokolü oluşturarak 3D Secure sistemini devreye aldı. Yeni nesil bir şifreleme teknolojisi olan 3D Secure ile yaptığınız alışverişi tamamlayarak ödeme yapmak için, kartınızdan para çekilmesine onay vermeniz istenerek, sizden izinsiz ve habersiz bir şekilde kartınızdan harcama yapılmasının önüne geçiliyor. Bu ek güvenlik sistemi ile dolandırıcılık ve hırsızlık durumlarında, kartınızdan para çekilmesi ve harcanması büyük ölçüde azaltılarak güvenliğinize katkı sağlanıyor.

3D Secure sistemi aktif olduğu zaman, kredi ya da banka kartınızdan yapacağınız her ödeme işlemi için, kart sahibinin cep telefonuna bir onay kodu geliyor ve bu onay kodu da genellikle 6 rakamdan oluşuyor. Burada gönderilen kodu, ödeme sayfasında açılan ekrana girmeden de herhangi bir ödeme işlemi gerçekleşmiyor ve böylece kart sahibinin izni olmadan harcama yapılamıyor. Bu durum da bazı çocukların, ebeveynlerinin kredi kartı ile online kanallar üzerinden alışveriş yapmasına engel oluyor ve çocukların yanı sıra kredi kartı bilgilerinizi öğrenmiş olan kişilerin de kartınız üzerinden harcama yapılmasının önüne geçilmiş oluyorsunuz.

Gelişen teknolojiye ve bu teknoloji ile yapılacak olan hırsızlığa karşı önlem alınsa da pek çok site, hatta büyük alışveriş siteleri bile 3D Secure teknolojisini kullanmak istemiyor. Güvenlik konusunda soru işareti taşıyan kullanıcılar da 3D Secure olmayan sitelere bakarak buradaki harcamalarında daha dikkatli oluyor.

3D Secure Olmayan Siteler Neden Önemli?

3D Secure güvenlik sistemi olmayan alışveriş sitelerinin ödeme aşamaları güvenlik konusunda şüphe uyandırsa da halen pek çok kişi tarafından kullanılmaya ve alışveriş yapılmaya devam ediyor. Bu şekilde, ödeme aşamasında ek güvenlik protokollerinin kullanılmamasının en büyük sebeplerinden bir tanesi insanların alışveriş sırasında, her ödeme işlemi için cep telefonuna SMS ile gönderilecek olan şifreyi girmekle vakit kaybetmemesi ve hızlı bir şekilde alışverişlerini tamamlaması olarak gösteriliyor. Bu pazarlama ve satış stratejisi açısından doğru bir yöntem olmasına rağmen güvenlik açısından ise bazı sorulara yol açabilir.

Eğer 3D Secure sistemi olan bir e-ticaret sitesinden alışveriş yaparsanız, ödeme adımında cep telefonunuza gelecek olan 3d secure şifresini ekrana girmeniz ya da bankanızın mobil uygulaması üzerinden 3D Secure ödeme adımı için onay vermeniz gerekiyor. Bunu da her ödemeniz için yaparsanız da vakit kaybedebilir ve siteden sıkılabilirsiniz. Bunu istemeyen siteler, 3D secure sistemini kaldırıyor ve sizin için hızlı bir ödeme seçeneği sunuyor. Ancak sizden habersiz ödeme yapılabileceği için de bir güvenlik endişesi doğurabiliyor. Bu nedenle bazen 3D Secure olmayan siteler merak edilerek araştırılıyor.

3D Secure Olmayan Siteler 2022

3D Secure olmayan siteler üzerinden, cep telefonunuza ulaşamadığınız zamanlarda ve 3D Secure işlemi için onay veremediğiniz zamanlarda, 3D Secure olmayan siteleri tercih ederek alışverişinizi kolayca yapabilirsiniz. Bu nedenle hem güvenliğinizi düşünmek hem de bazen işlemlerinizi daha kolay yapmak için 3D Secure olmayan siteleri araştırıyor olabilirsiniz.

Ancak şunu hatırlatmak isteriz ki 3D Secure olmayan siteler üzerinden yaptığınız alışverişlerinizde, birçok dolandırıcı phising yöntemi ile kart bilgileriniz kopyalanarak çalınabilir ve sizin haberiniz olmadan birkaç defa para çekimi yapılabilir. Bu nedenle her zaman 3D secure olmayan sitelere girerken dikkatli olmanızı ve güvenilir siteler olmasına önem verin.

Aşağıdaki listede, ülkemizde aktif olarak hizmet vermeye devam eden ancak 3D secure olmayan alışveriş siteleri arasında en çok bilinen ve bazen de duyunca şaşırabileceğimiz siteleri paylaşıyoruz:

Amazon Türkiye

Trendyol

Hepsiburada

Apple

Netflix

Canon

Avansas

Kodak

Warmart

Overstock

Yukko

DHL

N11 ( Daha önce alışveriş yaptıysanız SMS onayı istemiyor )

Eğer acil ihtiyaçlarınız için faizsiz ve 12 vade ile kredi arıyorsanız, sizin için hazırladığımız Akbank Faizsiz 5000 TL Kredi ve Vakıfbank Faizsiz Kredi ( 5000 TL Faizsiz Kredi ) yazılarımızı ziyaret edebilir ve acil gelişen ihtiyaçlarınızı, faizsiz kredi ile karşılayabilirsiniz. Ayrıca elektronik alışverişleriniz için kullanabileceğiniz CarrefourSA Faizsiz Kredi ( 40000 TL %0 Faiz ) imkanından da yararlanabilirsiniz.

3D Secure Güvenliğimi Nasıl Sağlıyor?

3D Secure olmayan sitelere değinmeden önce bir de 3D Secure sisteminin güvenliğimizi nasıl sağladığına yakından bakalım. Cardable siteler olarak bilinen ve 3D Secure olmayan siteler üzerinden yapacağınız online alışverişinizi tamamlamak için ödeme adımına gittiğiniz ve kart bilgilerinizi girerek onay verdiğiniz zaman sizden ek bir onay almak için 3D Secure sayfasına yönlendiriyor.

Telefonunuza gelecek olan şifreyi bu sayfadaki alana girerek onay vermedikten sonra da online alışveriş yapamazsınız. Bu nedenle, kredi ve banka kartınızdan, sizin haberiniz olmadan alışveriş yapılmasının önüne geçmiş olursunuz. Genellikle de forum sitelerinde oldukça fazla araştırılan 3D Secure olmayan sitelerin listesi kimi zaman güncel değildir ancak biz, bu yazımızda güncel 3D Secure olmayan siteler güncel listeyi sizinle paylaşıyoruz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.