Devlet Destekleri | Hibeler | Bankalar

240 Ay Vadeli Konut Kredisi Nasıl Alınır?

240 Ay Vadeli Konut Kredisi Nasıl Alınır?

240 Ay Vadeli Konut Kredisi

Uzun süredir ev almak isteyenlerin takibinde olan 240 ay vadeli konut kredisi ayrıntıları netleşti. Konutta seferberlik kapsamında gündeme getirilen bu kredi türü ile ilgili oluşturulan kampanyaya vakit kaybetmeden başlanıldı. 240 ay vadeli konut sahibi olmanın yolu açıldı.

Fakat konutta seferberlik ile ilgili vatandaşların henüz net bir bilgisi yok. Bu nedenle yazımız içerisinde 240 ay vadeli konut kredisi nedir, nasıl alınır ve bu kredi türü için finansman sağlayan bankalar hangileridir bilgi sahibi olmak isteyenler için detaylıca anlattık. İşte uzun vadede ev sahibi olmak isteyenlerin değerlendirebileceği projelerin ayrıntıları…

240 Ay Vadeli Konut Kredisi Nedir?

Ülkemizde 2020 yılı ortasında yaşanan olaylardan sonra %0,95 faiz oranı ile ev satışı yapılmasına dair bir kampanya oluşturdu. Ancak bu kampanya kapsamında vatandaşların yararlanabileceği maksimum vade sayısı 120 aydı.

İkinci seferberlik için düğmeye yeniden basan Emlak Konut vadenin uzatılması yönünde kararlar aldı. Hem faizlerin düşürülmesi hem de vadenin uzatılmasıyla gündeme gelen ikinci çalışmalar, ev sahibi olmak isteyenler tarafından yakından izlenmeye başlandı. 240 ay vadeli konut kredisi adı altında başlatılan bu kampanya, ülkemizde ilk defa 20 yıl vade ile konut satışı yapılmanın önünü açmış oldu.

240 Ay Vadeli Konut Kredisi Nasıl Alınır?

GYO Genel Müdürü’nün yaptığı açıklama ile ilk kampanyada 1 ayda 2 bin 500 konut satıldığı ve 2 milyar ciro elde edildiği öğrenildi. Bu yıl içerisinde de yükleniciler ile sürekli toplantı içerisinde olan GYO, yeni kampanyasının ayrıntılarını açıkladı. 2 – 2.5 milyar ciro beklenen ikinci kampanyadan yararlanmak isteyenler, 30 proje ve 15 bin bağımsız bölüm için geçerli olan 240 ay vadeli konut kredisi ürünü ile ev sahibi olabilirler.

Yüzde 0,95 ila 1,05 arasındaki faiz oranları sayesinde uzun vadede konut satın almak isteyenler anlaşmalı bankalara giderek müracaatta bulunabilirler. Konut alıcıları için 240 ay vadeli finansman almanın bir diğer yolu ise aracı web siteleridir. Her iki yöntemle de yapılan başvurular, söz konusu bankanın prosedürlerine ve 20 yıl vadeli konut projesi ayrıntılarına göre değerlendirilecek olup uygun bulunduğu takdirde kredi kullanımına müsaade edilecektir.

240 Ay Vadeli Konut Kredisi Hangi İllerde Veriliyor?

Kampanyanın Emlak Konut GYO bünyesindeki projeleri özellikle İstanbul ve ilçelerini kapsamaktadır. Ancak İstanbul’un yanı sıra Denizli, Niğde, Ankara, Nevşehir ve Konya gibi iller de kampanyaya dahildir. Sadece İstanbul ve ilçelerinde bahsedilen projelerin sayısı çok daha fazladır. Yetkili kurum tarafından şu anda projelerdeki bağımsız bölümlerin % 20’sinin kampanyaya dahil olacağını belirtildi. 240 ay vadeli konut kredisinden yararlanmak için bu finansmanı sağlayan bankalar ile görüşerek, bulunduğunuz bölgenin dahil edilip edilmediğini öğrenebilirsiniz.

Hangi Bankalar 240 Ay Vadeli Konut Kredisi Veriyor?

Emlak Konut GYO, 240 ay vade ile konut kredisi verilmesi için 9 banka ile anlaşıldığını ifade etti. Ülkemizde faaliyet gösteren 9 banka, uzun vadede ev sahibi olmak isteyenlere bu fırsatı tanımaktadır. Faiz oranlarının ise bankalarla yapılan anlaşmalara göre değişkenlik gösterebileceğini belirten kurum, 0.95 ila 1.75 faiz bandında kredilendirme yapılmasını planladıklarını açıkladı. İşte 240 ay vadeli kredi veren bankalar:

Garanti Bankası: 121 – 240 ay vade aralığında müşterilerine kredi imkânı sunan Garanti Bankası, proje kapsamında yüzde 1,75 oranında 10.000 lira ile 1.000.000 lira arasında ev kredisi kullandırmaktadır.

Halkbank: Hesaplı Evim Konut Kredisi ürünü ile hizmet veren Halkbank’ta, ülkemizde ilk defa başlatılan 240 ay vadeli konut kredisi kampanyası kapsamında kurumun anlaştığı bankalar arasında yer almaktadır.

Albaraka: Emlak Konut ile anlaşmaya vararak, müşterilerine 20 yıl süreyle konut finansmanı sağlayan Albaraka faiz oranları için şubelerle iletişime geçebilirsiniz.

İş Bankası: Türkiye İş Bankası’ndan da 20 yıla varan uzun vadede geri ödeme fırsatı elde ederek konut kredisi kullanabilirsiniz. Detaylar www.isbank.com.tr adresinde yer almaktadır.

Vakıfbank: Bir kamu bankası olarak ülkemizde faaliyet gösteren Vakıfbank’ta ev almak isteyenlere uygun faiz oranları ile konut kredisi vermektedir. Kamu bankası olmasının avantajı ile çok uygun faiz oranlarından yararlanarak, uzun vadede konut kredisi çekebilirsiniz.

Yapı Kredi Bankası: Yapı Kredi’den 20 yıl vadede konut kredisi alarak, geri ödemede rahatlık isteyen tüketicilere özel kredi fırsatı. Bankanın bu kampanya kapsamında sunduğu faiz oranları için müşteri hizmetleriyle ya da şubelerle iletişime geçebilirsiniz.

Ziraat Bankası: Satın almak istediğiniz evin ödemelerini 240 aya kadar vadelendirmek istiyorsanız, Ziraat Bankası konut kredisine başvuru yapabilirsiniz. Üstelik Ziraat Bankası ödeme sıklığında da esnek davranan bir banka olduğu için maaş ödemenize göre planınızı oluşturabilmeniz mümkün.

Emlak Konut GYO’nun 240 ay vade ile konut kredisi verilmesi için anlaştığı 9 bankanın içerisinde 2 tanede katılım bankası yer almaktadır. Bunlar Vakıf Katılım Bankası ile Ziraat Katılım Bankası’dır. Katılım bankalarının bu kampanya kapsamında müşterilerine sundukları faiz oranlarını banka şubelerinden detaylı bir şekilde öğrenebilirsiniz…

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.