Kredilog.com

2022 Maaşı Nedir ve Nasıl Alınır?

2022 Maaşı Nedir ve Nasıl Alınır?

Günümüzde, engelli bireylere yahut yaşlı bireylere, onların ailelerine tahsis edilebilen 2022 maaşı; devlet tarafından verilmekte ve kaymakamlıklarca başvurular kabul edilmektedir. Türkiye’de, bilindiği gibi nüfusun %12,29’u engellidir ve onlar için yapılan yol, otobüs hizmetleri dışında bu bireylerin bazı ihtiyaçları dönem dönem aileleri tarafından karşılanamayabilir.

Ailelerin ekonomik gücünün yetersizliği, iş ve hayat meşkalelerinden ötürü engelli bireylerle fazla ilgilenememesi ve daha pek çok sebep, günümüzde engellileri zor duruma sokabilmektedir.

Bunlara bir çözüm getirmek amacıyla, bireyin mutfak, sağlık, özel ve hastane ihtiyaçlarını karşılamak adına bireye bağlanan 2022 maaşı hakkında detaylı bilgiyi, bu maaşa nasıl başvurulacağını ve dahasını yazımızda öğrenebilirsiniz. 2017 Yılında da miktarları değişen 2022 maaşının ne kadar olduğunu da yazımızda bulabilmeniz mümkün.

2022 Maaşı Nedir?

2022 maaşı nedir?

2022 Maaşı, %40 ve üzeri oranda fiziksel yahut zihinsel engeli bulunan bireylere devlet tarafından tahsis edilen parasal yardım olarak bilinmektedir. Normal şartlarda 18 yaşından büyük bireylere tahsis edilebilen bu maaş, eğer 18 yaşından küçük bir birey mevcutsa ve ailesinin geliri de yetersiz ise aileye verilebilmektedir.

18 Yaşından büyük bireyler bu maaşı alarak, diledikleri gibi kullanabilirler ve maaş devlet tarafından bireye verilen banka hesaplarına 3 ayda bir yatırılır. Engel oranına göre yükselen yahut alçalan maaş oranı, aynı zamanda 65 yaş üstündeki yaşlıları da kapsamaktadır.

Herhangi bir aylık maaşı yoksa, emekli değilse, 2022 maaşından yaşlılar da rahatlıkla yararlanabilmektedir. 2022 Maaşını nasıl alabileceğinizi ise detaylı bir biçimde aşağıdaki başlığımızda açıkladık.

2022 Maaşı Nasıl Alınır?

2022 Maaşını alabilmek için öncelikle herhangi bir isimle yahut kurumla ilişkinizin bulunmaması ve bunlardan aylık olarak maaş almamanız gerekiyor. Aylık, düzenli bir gelirinizin olması halinde; örneğin engelliyseniz ve herhangi bir vakıftan düzenli yardım alıyorsanız; 2022 maaşı tarafınıza verilmeyecektir.

Bunun dışında muhtaçlık sınırındaki her engelli yahut yaşlı birey, aşağıdaki koşulları tamamladığı vakit 2022 maaşı alabilmektedir.

  1. Öncelikle ilinizin, ilçenizin Sosyal Dayanışma ve Yardımlaşma Vakfı üzerinden bir sevk kağıdı almanız gerekiyor. Bu sevk kağıdı ile, rapor verme yetkisi bulunan bir hastaneye gidip “özürlü sağlık kurulu raporu” almanız gerekmekte. Bu rapor sizlere verilirken, tarafınızdan herhangi bir ücret alınmayacaktır. İstenmesi durumunda, hakkınızı arayarak ücreti vermeyi reddediniz.
  2. Rapor dolayımında, aylık başvuru formu ve başvuru alındı belgesini imzalamanız gerekir. Başvuru alındı belgesi, sizde kalır.
  3. Tarafınıza, muhitinize, bir hafta içerisinde çeşitli incelemeleri yapmak amacıyla bir ekip gönderilir ve gerekli araştırmalar gerçekleştirilir. Buna, genelde sosyal inceleme adı verilmektedir.
  4. Bu incelemeler de gerçekleştirildikten sonra, kurul sizin için bir karar vermek amacıyla toplanır ve tarafınıza muhtaçlık kararı çıkıp çıkmadığı bildirilir.
  5. Eğer, muhtaçlık sınırında olduğunuz tasdik edilirse, 2022 maaşı kapsamında para desteği tarafınıza bağlanır.

Bu işlemlerden sonra, maaşınız en geç bir ay içerisinde tarafınıza sunulmaya başlanacaktır.

2022 Maaşı Kimlere Verilir?

2022 Maaşı, aşağıdaki “muhtaç” gruplarına devlet tarafından 3 ayda bir verilmektedir.

  • %40 ila %69 Arasında fiziksel yahut zihinsel engeli bulunan kişilere, 2022 maaşı bağlanabilmektedir ve bu miktar 632,31 TL olarak belirlenmiştir.
  • %70 ve Üzeri orandaki zihinsel yahut fiziksel engeli bulunan kimselere de 2022 kapsamında maaş bağlanabilir. Bu bireylerin maaşı 3 ayda bir 948,45 TL olarak belirlenmiştir.
  • Son olarak, 65 yaş üzeri bakıma muhtaç yaşlılara da 2022 maaşı verilmektedir. Yaşlılık maaşı olarak da bilinen bu maaş, 3 ayda bir 316,14 TL olarak sunulur.

Yalnızca 18 yaşından büyüklere sunulan bu maaş, eğer birey 18 yaşında küçük ve ailesinin bireye bakmak için ekonomik durumu yetersizse aileye de bağlanabilmektedir. Bunun için de kaymakamlıklardan yahut sosyal yardımlaşma vakıflarından detaylı bilgi alınabilir.

2022 Maaşı Sorgulama

2022 Maaşının tarafınıza çıkıp çıkmadığını sorgulamak için başvuru yaptığınız merkezin iletişim kanalları önem taşır. Tek bir merkez tarafından verilmeyen bu maaşlar, genellikle devletin atadığı il ve ilçe sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları tarafından değerlendiriliyor. Bu sebepten, her vakfın iletişim kanalı kendisine özgü olabiliyor. Yine de, aşağıdaki iki yolu genelde 2022 maaşı sorgulama yolları olarak kullanabilmeniz mümkündür.

  • Telefon: Başvurduğunuz kurumun telefon numarasına ulaşarak, nüfus cüzdanınız üzerindeki bilgilerle sorgulama gerçekleştirmeniz ve 2022 maaşının tarafınıza bağlanıp bağlanılmadığını öğrenebilmeniz mümkündür.
  • Kurumlar: Telefonla ulaşamadığınız ancak başvuru yaptığınız kurumlara giderek de, danışma bölümünden 2022 maaşı sorgulama işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.