Devlet Destekleri | Hibeler | Bankalar

18 Yaşından Küçükler Nasıl Banka Hesabı Açabilir?

18 Yaşından Küçükler Nasıl Banka Hesabı Açabilir?

18 yaşından küçükler nasıl banka hesabı açabilir; Hemen her insanın, belli amaçlarla kullanacağı bir banka hesabına ihtiyacı olabiliyor. Günümüzde, e-ticaret sitelerinden alışveriş yapmak isteyen pek çok kişi de yine kredi kartı olmasa da banka kartının olmasını isteyen 18 yaş altı insanlardan oluşuyor. Örneğin, oyun içinde kullanılacak parayı banka kartıyla satın almak isteyen 18 yaş altında çok fazla genç mevcut. Böyle durumlarda babalarının yahut annelerinin kartına kalan çocukların banka hesabı açma isteği de doğal olarak artıyor.

18 Yaşından Küçüklere Banka Hesabı

Haftalık harçlıklarını kısmen yatırabilecekleri bir birikim ya da kullanım hesabı, her 18 yaş altı çocuğun yahut gencin de hakkı. Elbette, ebeveyn kontrolü şartıyla kullanılabilecek bu hesapların nasıl açılabileceği ise pek çok insana göre muamma. Bu yazımızda 18 yaşından küçükler nasıl banka hesabı açabilir? 18 yaş altı banka hesabı açma velisiz nasıl yapılır? gibi soruların cevaplarını sizler için araştırdık, keyifli okumalara dileriz.

18 Yaşından Küçükler Nasıl Banka Hesabı Açabilir?

Ebeveynleri ile Bankaya Giderek

18 Yaşını henüz doldurmamış herhangi bir birey, bankacılık hizmetlerinden mahrum kalmakla beraber resmen “birey” olmadığı için aynı zamanda banka hesabını da kendisi açamıyor. Bunun için yapılması gereken, bir ebeveyn aracılığı ile gidip, ebeveyn onayıyla banka hesabı açtırmak. Türkiye’deki hemen her banka, ebeveynlerin imzası dahilinde, 18 yaşından küçük herkese banka hesabı açabiliyor. Siz de bu yöntemle, bir ebeveynseniz çocuklarınıza birikim hesabı oluşturabilir yahut kullanmaları için banka hesabı açabilirsiniz.

Örneğin, oğlunuz veya kızınız bir okulun yurdunda kalıyorsa, şehir dışında okuyorsa ve 18 yaşından küçükse; kendisine para göndermek başlı başına büyük bir sıkıntıdır ve böyle durumlarda da bir banka hesabı keyfi değil, zorunlu tutulur. Zorunlu açılacak olan bu hesap, yukarıdaki yöntemle dakikalar içerisinde açılabilmektedir.

18 Yaşından küçük olan herkes, ebeveyninin ıslak imzası gerektiği için bu başvuruları şubelerden yapmak zorundadır. İnternetten yapılan başvurular, ıslak imza oluşamadığı ve ebeveyn onayı alınmadığı için herhangi bir biçimde kabul edilmeyecektir. Banka hesabı açmaya alternatif bir yöntem olarak ING Bank işbirliği ile kullandırılan İnial kart da yine 18 yaşından küçüklere sağlanabiliyor.

İnial Kart ile 18 Yaşından Küçüklere Banka Hesabı Açmak

İnial kart, hemen hemen tüm kültür sanat mağazalarında ve Migros marketlerde bulunabilen, ön yüklemeli bir kart ve siz bu karta para yükleyerek, dilediğiniz yerde, alışverişlerde kullanabiliyorsunuz. Debit kartlar olarak da geçen bu kartlar, genelde mağazalarda cüzi miktarlara alınabiliyor ve etkin olarak kullanılabiliyor. Zira, Master Card ya da Visa ibaresi bulunan bu kartların banka kartından herhangi bir eksiği bulunmuyor. Siz de, bir banka hesabı açmaya zamanınız yoksa; gerek internette yapacağınız alışverişler için gerekse para gönderimi ve alımı için inial kart türevindeki kartları satın alabilir; yükleme yaparak yahut ebeveynleriniz tarafından yükleme yapılarak paranızı bu kart üzerinden harcayabilir / çekebilirsiniz.

İnial Karta Nasıl Yükleme Yapılıyor?

İnial türevindeki debit kartlara, Türkiye’de bulunan anlaşmalı mağazalardan veya herhangi bir ATM üzerinden yükleme yapabiliyorsunuz. Bazı anlaşmalı ATM’ler de komisyon almaksızın bu yüklemeleri yapıyorlar. Özellikle İnial kartın Türkiye’de pek çok banka ATM’siyle ve Migros mağazaları ile anlaşmalı olduğundan kullanılması öneriliyor. Bir banka hesabı açmaya zamanınız yoksa, kısa sürede bu kartı satın alarak ön yüklemeli kullanabiliyorsunuz. Ebeveynler de, İnial kart numarasını girerek Migros mağazalarından diledikleri gibi yükleme yapıyorlar ve bakiyeler anında İnial kart hesabına geçebildiğinden, uzaktaki çocuk kartı ile bu bakiyeyi direkt kullanabiliyor. Hazır debit kartların bu yönden, bir banka hesabı açmaktan daha avantajlı olduğu söylenebilir.

18 yaşından küçükler için yukarıdaki yöntemler dışında bir banka hesabı açma yöntemi ise maalesef bulunmuyor. 18 yaş altı banka hesabı açma velisiz nasıl yapılır? sorusunu cevabını da yukarıda vermiş olduk. Diğer yazılarımızı okumak için:

Aidatsız Kredi Kartı Veren Bankalar

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.