Devlet Destekleri | Hibeler | Bankalar

120 Ay Vadeli Konut Kredisi Nasıl Alınır?

120 Ay Vadeli Konut Kredisi Nasıl Alınır?

120 Ay Vadeli Konut Kredisi

Yeni ev almak isteyenlerin dikkatine!

120 ay vadeli konut kredisi ürününe dair başvurusu, hesaplaması ve maliyetleri ile ilgili teferruatları bu yazımızda açıkladık. İkamet ettiğiniz evi ya da hayal ettiğiniz konutu almak için bu kredi türünden yararlanmayı düşünüyorsanız, bankaların 120 aya kadar vadeli verdikleri konut kredilerini ve faiz oranlarını aşağıdaki başlıklardan inceleyebilirsiniz.

Ayrıca 100 bin TL çeksem ne kadar faiz öderim diyen okurlarımız için de, 120 ay vadeli 100 bin TL örnek kredi hesaplaması yaptık. İşte tüm detaylarıyla birlikte konut kredileri hakkında merak edilenler…

Belirli bir birikiminizin olmadığı durumlarda gereksinim için ev almak ya da yatırım yapmak isterseniz 120 ay vadeli konut kredilerinden yararlanabilirsiniz. Bu kredi türü, satın alınacak olan evin teminat altına alınması şartıyla bankalar tarafından 10 yıl vadeyle kullandırılan bir finansman çeşididir. Genellikle kredinin vadesi boyunca sabit faiz oranları uygulanmaktadır.

Kira ödemek yerine kredinin taksit miktarını ödemeyi tercih ettiğiniz yeni bir yaşam biçimidir de diyebiliriz. Bu yaşam biçimine geçmeden önce konut kredisi imkânı sunan bankaları ve çekilen tutar üzerinden işletilecek olan faiz oranlarını detaylıca araştırmanız gerekir.

En uygun konut kredisi seçeneğine ulaşmak için faiz oranlarının yanı sıra kredilendirme oranı, banka komisyonu, dosya masrafı ve yıllık maliyet oranı gibi etmenlere de dikkat etmelisiniz.

120 Ay Vadeli Konut Kredisi Nasıl Alınır?

120 ay vadeli konut kredisi almak için öncelikle size en uygun olan bankayı tespit etmeniz ve başvuru yapmanız gereklidir. Başvuru yaparken gereken evraklar, bankadan bankaya değişkenlik gösterdiği için her kurumun çalışma politikasına göre istenilen evrakları şubelerinden öğrenebilirsiniz.

Müracaatınızın ardından hem teslim ettiğiniz evraklar, hem de kredi siciliniz incelemeye alınmaktadır. Bu inceleme sonrasında krediniz onaylanırsa, devreye gayrimenkul değerlendirme uzmanları girmektedir.

Satın almak istediğiniz konutun değeri uzmanlar tarafından belirlenir ve bu değerin dörtte bir oranında ödemenin peşin olarak yapılması istenir. Belirlenen peşinatı yatırdıktan sonra sözleşmenin süresi boyuncu uygulanacak olan faiz oranı ve vade üzerinden aylık taksitlerinizi ödeyerek ev sahibi olabilirsiniz…

120 Ay Vadeli Konut Kredisi Hesaplama

Banka faiz oranları değişken olduğundan, 120 ay vadeli konut kredisi hesaplaması yaparak sizin için en uygun krediyi kolaylıkla bulabilirsiniz. Elbette ki faiz oranları tüm kredi türlerinde önem arz etmektedir. Ancak konut kredilerinde vade sürelerinin uzun olması sebebiyle faiz oranları arasındaki küçük farklar bile daha büyük önem arz etmektedir.

Zira çekilen tutar yüksek olduğu için söz konusu küçük farklar, kredinin geri ödemesinde rakam olarak ciddi yansımalar yapabilir. Bu nedenle 10 yıl vadeyle konut kredisi çekme niyetindeyseniz, hesaplama yaparken bankanın geri ödemenize yansıtacağı tüm unsurları dikkate almalısınız.

120 Ay Vadeli Konut Kredisi Faiz Oranları

Bankaların 120 ay vadeli konut kredisi için sunduğu güncel faiz oranlarını incelediğimizde, %1,37 faiz oranı ile en uygun krediyi Ziraat Bankası’nın sunmuş olduğunu görüyoruz. Yine %1,37 faiz oranıyla Vakıfbank’ın ise SarıPanjur Halden Anlayan konut kredisi ürünü bulunmaktadır.

Vakıfbank’ın hemen ardında yer alan QNB Finansbank ise %1,51 oranla müşterilerine finansman kullandırmaktadır. % 1,37 faiz oranıyla Yapı Kredi Bankası’nın konut kredisi ürününden de yararlanmanız mümkün. Listenin sonrasında ise sırasıyla Kuveyt Türk, Albaraka Türk, Akbank, TEB, Şekerbank, Garanti Bankası, Türkiye İş Bankası, ING Bank, Denizbank ve diğer bankalar yer almaktadır.

120 Ay Vadeli 100 Bin TL Örnek Kredi Hesaplaması

100.000 TL çeksem ne kadar faiz öderim diye merak eden okurlarımız için iki ayrı hesaplama tablosu oluşturduk. Bunlardan ilki en uygun faiz oranına sahip Ziraat Bankası’na ait olan 120 ay vadeli 100 bin TL örnek kredi hesaplamasıdır.

Kredi başvuru sürecinde ve kredinin kullandırımı için bankanın ortalama olarak talep edeceği masraflar toplamı 1.268 TL olacaktır. Bu masrafların içerisinde kredi tahsis ücreti, taşınmaz rehin ücreti, ekspertiz ücreti ve diğer yasal ücretler yer almaktadır.

Kredi %1,37 faiz oranı ile kullandırılacağı için aylık ödemeniz gereken taksit tutarı 1702,65 TL olacaktır. 10 yıl boyunca aynı taksit tutarını ödeyeceğiniz için toplamda geri ödemesi yapılacak olan miktar 205.650,95 TL‘ye tekabül etmektedir.

120 ay vadeli 100 bin TL örnek kredi hesaplamasında ikinci tablomuz, konut kredilerinde bu ay itibariyle en yüksek faiz oranını sunan ICBC Bank’a aittir. Bankanın güncel faiz oranı %1,89 olduğu için ödeyeceğiniz taksit tutarı 2113,46 TL’dir. Kredi başvuru sürecinde ve kredinin kullandırımı için tarafınızdan tahsil edilecek olan masraflar toplamı ise 1.335 TL‘ye tekabül etmektedir.

Bu masraflardan, kredinin vadesi boyunca ödemeniz gerekli olan sigorta ücretlerinin hariç olduğunu unutmayınız. % 1,89 faiz oranı üzerinden ICBC Bank’tan 120 ay vadeli 100 bin TL çektiğinizi düşünürsek, toplam geri ödemeniz 255.077,41 TL olacaktır.

Ziraat Bankası örneğinde ise bu meblağ 205.650,95 TL’ye tekabül etmişti. Bu nedenle bankalar arası sunulan faiz oranlarının önemi, konut kredilerinin yüksek meblağda ve uzun vadede olması nedeniyle oldukça fazladır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.